Proč se rozhodnout pro bezpečnostní prvky?
Ne každý má to štěstí, že mu po dobu jeho nepřítomnosti byt či dům pohlídají sousedé nebo rodinní příslušníci. Jestliže často trávíte víkendy mimo domov a jezdíte na několikatýdenní dovolené, je lepší svoje bydlení vybavit základními bezpečnostními prvky. Díky nim nebudete muset myslet na to, co se děje doma během vaší nepřítomnosti. Věděli jste, že se klasickými okny či dveřmi zloděj do bytu dostane za pár minut?
4 základní bezpečnostní prvky
Instalace základních ochranných prvků vám umožní se doma cítit bezpečněji a mimo domov klidněji. Do čeho se vyplatí investovat?
1. Bezpečnostní okna
Bezpečnostní okna mají odolné sklo, kterému se říká connex nebo stratobel. Jedná se o vrstvené bezpečnostní sklo, které se skládá ze dvou dílů, mezi které je vložena bezpečnostní fólie. Sklo je vsazeno do rámu z kvalitních profilů, který doplňuje bezpečnostní kování s bezpečnostními čepy. Součástí okna je klika se zámkem. Bezpečnost okna můžete zvýšit i mechanickými zábranami, jako jsou mříže či venkovní rolety.
2. Bezpečnostní dveře
U dveří si pohlídejte bezpečnostní třídu. Tříd existuje celkem 6, přičemž 5. a 6. třída se používá do komerčních a speciálních sfér (např. banky). Do soukromých objektů se obvykle instalují dveře v bezpečnostní třídě 4. Bezpečnostní dveře mají kovovou konstrukci krytou celoplošným plechem, ocelovou kostru a rozvorový systém. Jsou doplněny bezpečnostní vložkou, která odolá vyvrtání. Nechybí ani bezpečnostní zámek a až 25bodový uzamykací systém. Součástí dveří může být elektronické kukátko, které dokáže pořizovat videozáznam či fotografie.
3. Elektronické zabezpečovací systémy
Na centrální jednotku elektronického zabezpečovacího systému jsou napojeny detektory, které sledují dění v hlídaných místech. Nejčastěji se instalují detektory pohybu, rozbití skla, otevření oken a dveří, ale také detektory živlů. Ty reagují na požár, kouř, teplotu či vodu. Jakmile detektor zaznamená nezvyklé chování, vyšle centrální jednotka upozornění například na váš mobilní telefon nebo do hlídací agentury.
4. Kamerový systém
Kamery je možné instalovat do interiéru i exteriéru. Při výběru je důležitá kvalita záznamu, ale také možnost nočního vidění. Proto by kamera měla být opatřena přisvícením. Rozhodně se vyplatí, aby kamera byla schopna snímat v co nejširším záběru, měla by tedy být pohyblivá. Podle typu výrobku je možné se na kameru připojit z mobilu či počítače a sledovat, co se doma děje v reálném čase.
Zásady bezpečného chování, pokud jste mimo domov
Před nečekanou návštěvou vás ochrání nejen bezpečnostní prvky, ale také zodpovědné chování.
- Nesdílejte v reálném čase fotky z dovolené na sociální sítě.
- Nechte sousedy vybírat vaši poštovní schránku.
- Pokud můžete, simulujte svoji přítomnost doma například pravidelným rozsvícením světel či stahováním rolet a žaluzií.
- Nenechávejte klíče pod rohožkou.
Na zabezpečení domova si můžete vzít půjčku
Pořízení bezpečnostní dveří, oken, kamer i elektronických zabezpečovacích prvků může být výrazným zásahem do rodinného rozpočtu. Pokud se rozhodnete do investice jít, přestože nemáte na účtu dostatek prostředků, můžete využít půjčky u nebankovního poskytovatele.
Získání půjčky u nebankovních institucí je rychlé a pohodlné. Vše vyřídíte po telefonu nebo vyplněním formuláře na internetu. Stačí u sebe mít občanský průkaz a další doklad. Nároky pro získání půjčky u nebankovního poskytovatele jsou benevolentnější než u klasické banky.
Půjčit si obvykle můžete částku v rozmezí 10 000–250 000 Kč s tím, že každý měsíc můžete splácet jinou částku. Výhodou flexibilní půjčky je, že po splacení můžete peníze použít pro další investici, aniž byste museli žádat o nový úvěr.