Co hrozí při výběru špatné jímky?
Nesprávně vybraný typ jímky může vést k jejímu popraskání, prosáknutí do zahrady a nemalým nákladům na opravu. Únik odpadních vod obvykle doprovází nezaměnitelný zápach. Odpadní voda se navíc může dostat do studny vám i sousedům. Prosakující jímka také znamená konflikt se zákonem o ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod.
Podle čeho jímku vybírat?
Kromě správného uložení a instalace by pro vás měl být klíčový výběr materiálu. Pozor si dejte především na dříve nejčastěji užívaný beton, který ale není chemicky odolný ani zcela nepropustný. „Beton není tolik odolný proti působení agresivní splaškové vody a může docházet k jeho poškození a následnému průsaku kontaminované vody do okolí nebo k průsaku spodní vody z terénu do jímky. Zákazník pak draze platí za vývozy dešťovky místo splašků,“ vysvětluje odborník Josef Filgas ze společnosti Sineko.
Naopak vhodně umístěná plastová jímka je stoprocentně vodotěsná. Její stěny podzemní voda ani obsah jímky nenarušuje a obsah se nemá šanci dostat ven. „Nejvyšší možnou statickou odolnost plastu v místech, kde je to potřeba, zaručí využití kombinace plastu a oceli zvaná Steelplast, což je tuhá konstrukce z nerezové oceli. Jímka se pak obejde bez dalšího obetonování a zaručuje extrémně dlouhou životnost a odolnost proti deformacím,“ říká Filgas.
Jak zamezit průsakům?
Jímku vybírejte tak, aby byla plně odolná prostředí, ve kterém se nachází. Na stěny mohou působit kyseliny či jiné agresivní látky vyprodukované myčkou nebo pračkou. K povrchu jímky může proniknout také sirovodík nebo čpavek. Plastová jímka je schopna takový nápor zvládnout, ale u betonové je potřeba materiál ještě obohatit povrchovou úpravou, tedy přidáním drahých příměsí, což se v praxi ne vždy děje. Beton se navíc ve formách těžce hutní a stává se, že výrobce homogenitu šidí a jímka má poté vysokou pórovitost. Tento problém se naštěstí plastových jímek vůbec netýká.
Jak vybírat vhodné místo pro jímku?
Při plánování umístění jímky byste měli respektovat vzdálenost studny, dosažitelnost fekálním vozem či vlastnosti podloží. V případě plastové jímky máte po vyřešení těchto faktorů vyhráno. Díky její nízké hmotnosti je manipulace velmi snadná a ve čtyřech lidech ji usadíte na místo i v terénu. U betonových jímek si dejte pozor na dostupnost místa – přístupová cesta musí být zpevněná a místo pro uložení betonové jímky v dosahu hydraulické ruky. Ruční manipulace s ní není prakticky možná. Počítejte také s tím, že u betonu se náročný dovoz a manipulace citelně promítne do celkové ceny jímky.
Je možné objednat jímku na klíč?
Tady opět záleží jak na výběru konkrétní firmy, tak na samotném typu jímky. Právě možnost dodávky na klíč je další z výhod kvalitních plastových jímek s ocelovou konstrukcí. Dodavatelská firma jímku instaluje a zprovozní za jeden den, navíc se zárukou na celé dílo. U betonových jímek se o zakázku dělí více firem – dodavatel, firma na převoz a podobně –, případně si některé úkony jako zatěsňování dílů a zásypy musí zákazník dodělat sám. Při reklamaci často narazí na problém, že se záruka nevztahuje na celé dílo. Plastové jímky jsou navíc oproti betonovým plně připraveny na napojení na kanalizaci bez nutnosti dolepování těsnění či vrtání, které může jímku poškodit.