1. Nejdříve si připravte dokumenty a určete prodejní strategii
Připravte si a zkontrolujte veškeré potřebné dokumenty k prodeji. Jedná se především o nabývací dokumentaci (kupní smlouva), výpis z katastru nemovitostí, vyúčtování energií atd.
Poté si stanovte cíl prodeje a prodejní strategii. Pokud potřebujete prodat nemovitost rychle, musíte ji nabídnout za nižší cenu než v případě klasického prodeje. Pokud na prodej nespěcháte a chcete za nemovitost utržit co nejvíce, zvolte klasický prodej. Dáte inzerát a byt prodáte prvnímu zájemci. Stanovíte-li ale nízkou cenu, přijdete o statisíce. Stejně tak nastavení příliš vysoké ceny nese riziko, že se z nemovitosti stane ležák a nakonec se po slevách prodá pod tržní cenou.
2. Stanovte správnou prodejní cenu a připravte byt či dům na prodej
Stanovení správné ceny je pro prodej klíčové. Nastavit ji ale na základě porovnání s podobnými nemovitostmi v inzerci může být nebezpečné. Konečná prodejní cena bývá totiž často nižší než inzerovaná. Můžete také nastavit cenu podle skutečných prodejních cen z katastru nemovitostí, ale vždy je třeba zohlednit konkrétní situaci daného bytu či domu a momentální situaci na trhu (poměr poptávky a nabídky).
Dobrá připravenost nemovitosti na prodej může výrazně zvýšit její cenu. Rozhodně nepodceňte homestaging. Cílem homestagingu je na první pohled zaujmout zájemce a vyvolat v nich emoce. Nemovitost musí působit čistě, světle a útulně. Udělejte novou výmalbu, opravte omítky, obklady, dlažby, podlahové krytiny, vše vyčistěte a nemovitost zbavte přebytečného nábytku. Nemá smysl nemovitost rekonstruovat, má ale smysl ji ukázat v co nejlepším světle.
3. Inzerujte a vyjednávejte se zájemci jako profesionál
Inzerujte na největších realitních serverech, váš inzerát uvidí více zájemců. Na inzerátu si dejte záležet. Profesionální fotografie přitáhnou pozornost, dobře a stručně napsaný text zaujme. Nezapomeňte na půdorysy a plánky. I když prodáváte dům bez realitky, je dobré připravit pro zájemce videoprohlídku či vizualizaci, výhodou je i vlastní web nemovitosti, na který v inzerátu odkážete. Odkazovat na něj můžete i ze sociálních médií. Můžete také umístit plachtu či letáky v blízkosti nemovitosti.
Zájemce, kteří vám volají, je důležité filtrovat. Nepodlehněte nátlaku makléřů, kteří vám nabízejí pomoc při prodeji. Opravdu dobří makléři nemají potřebu takto obvolávat klienty, volají pouze ti průměrní a špatní.
Se zájemcem je třeba dohodnout podmínky prodeje. V podstatě každý zájemce se pokusí snížit cenu. Většina samoprodejců chce co nejdříve prodat, kývnou na slevu a tím přijdou o spoustu peněz, přičemž by ve většině případů zájemci nemovitost koupili i bez slevy nebo s mnohem menší slevou. Pokud chcete kývnout na slevu, nevycházejte zájemcům zcela vstříc. I na poloviční slevu většinou zájemce kývne.
4. Pozor na smluvní dokumentaci
Ještě před podpisem kupní smlouvy je dobré dohodnout veškeré podmínky prodeje a zakotvit je v rezervační smlouvě. Rezervační smlouva a záloha garantují oběma stranám vůli zrealizovat prodej a nákup dané nemovitosti. Následná kupní smlouva slouží jako podklad pro vklad na katastr nemovitostí. Teprve zapsáním převodu do katastru nemovitostí se mění majitel. Na smluvní dokumentaci si přizvěte specializovaného právníka.