Data získaná v průzkumu potvrzují, že přirozené světlo a dostatek čerstvého vzduchu patří, pokud jde o dětský pokoj, u rodičů mezi zásadní zvažovaná kritéria. 47 % rodičů se touto problematikou aktivně zabývá, 45 % uvedlo, že o ní občas přemýšlí. Při zařizování dětského pokoje byly tyto aspekty zásadní pro 65 % z dotazovaných. Dále věnovali pozornost také kvalitnímu prostoru pro spaní (54 %) a dostatku úložných prostor (51 %). S přirozeným denním světlem si účastníci průzkumu nejčastěji spojují sluneční paprsky prosvětlující pokoj (47 %) a také správné světlo pro děti při psaní a učení (25 %). 82 % rodičů pak uvádí, že v dětském pokoji je nejvíce světla ráno a dopoledne.
„U dětského pokoje je ideální orientace na východ nebo jihovýchod. Důvodem je přirozené světlo během dopoledních hodin, kdy si dítě hraje nebo se učí. Ranní slunce zajišťuje dostatek světla a tepla, ale odpoledne už není místnost tolik přehřívaná, což je výhoda zejména v létě. Severní orientace je méně vhodná, protože v pokoji bude méně přirozeného světla, což může ovlivnit psychiku dítěte, zvlášť v zimních měsících. Pokud není jiná možnost, je důležité zajistit kvalitní umělé osvětlení. Během dne studené až neutrální bílé světlo pro podporu soustředění a večer by mělo být teplé bílé pro relaxaci. Před spaním určitě tlumené s minimem modrého spektra,“ říká Marek Petrík, architekt společnosti VELUX.
Větrání je pro většinu rodičů samozřejmostí, ale někteří ho stále podceňují
50 % oslovených domácností větrá několikrát denně a 44 % alespoň jednou denně. 6 % z dotázaných rodičů ale větrá až tehdy, když cítí vydýchaný vzduch, což už může být pozdě. „V nevětraných místnostech se může hromadit oxid uhličitý, což způsobuje únavu, bolesti hlavy a sníženou koncentraci. Pravidelné větrání alespoň dvakrát denně je klíčové pro zdraví dítěte. Důležité je také dbát na optimální vlhkost vzduchu, aby se dětem v místnosti dobře dýchalo. Zároveň tím předejdete vzniku plísní, které v dětském pokoji rozhodně nejsou vítané,“ vysvětluje lékařka MUDr. Dominika Danielová.
Jak uspořádat dětský pokoj, aby odpovídal přirozeným potřebám dětí?
Dětský pokoj by měl být nejen funkční, ale i přizpůsobený tomu, kde děti nejraději tráví čas. Podle průzkumu si děti nejčastěji hrají na koberci (44 %), na posteli (36 %) nebo u stolu (34 %). Pracovní stůl by měl být umístěn v dobře osvětlené části pokoje, aby podpořil soustředění při učení. Herní zóna by měla být bezpečná, dostatečně prostorná a vybavená měkkými povrchy pro pohodlné sezení nebo ležení. Dostatek úložných prostor pak pomáhá udržovat pořádek a dětem umožňuje snadný přístup k oblíbeným hračkám a pomůckám. Správně uspořádaný dětský pokoj podporuje kreativitu i celkovou pohodu dítěte – od soustředění při učení až po prostor na hraní a odpočinek.
Střešní okna jsou skvělé řešení, je však třeba myslet na správné zastínění
Každý osmý dětský pokoj je vybaven výhradně střešními okny, v každém šestém se pak kombinují běžná a střešní okna. Střešní okna poskytují více denního světla i lepší cirkulaci vzduchu, což přispívá ke zdravému prostředí pro děti. Je však důležité myslet i na správné zastínění, aby se pokoj v létě nepřehříval a v zimě v něm zůstalo příjemně teplo. „Při stínění střešních oken v dětských pokojích je potřeba skloubit více požadavků. Chceme zabránit přehřívání, ale zároveň zachovat i trochu toho denního světla. Rodičům proto radíme vhodně kombinovat stínicí doplňky. Proti tepelnému náporu volíme průhlednou venkovní roletu, která ale neplní funkci úplného zatemnění – díky tomu si dítě po návratu ze školy může užívat denního světla. Pro kvalitní spánek pak slouží vnitřní zatemňující roleta. Tato kombinace je ideální řešení: Venkovní stínění odrazí teplo, vnitřní reguluje tok světla,“ doplňuje architekt Petrík.