Než se pustíte do práce
Před tím, než se vrhnete do víru obchodů a nákupů, si rozmyslete, co a jak chcete v místnosti změnit. Není vždy potřeba vyházet úplně všechno a začít s prázdným pokojem od podlahy. I ta stará obývací stěna po babičce může fungovat.
Vše si sepište na seznam: co potřebujete koupit nové, co se dá ještě využít a jestli se pustíte i do malování nebo jiných větších zásahů, jako je výměna podlahy. Inspiraci, jak obývací pokoj zařídit, najdete i na internetu. Prohlédněte si stránky s nábytkem a získejte lepší představu, co mají právě v obchodech a kolik vás to zhruba bude stát.
Co když nemáte dostatek financí?
Mnoho obchodů dnes nabízí možnost odložené platby. Například u MALL Pay (dříve Kupnajisto nebo Lymet) si objednáte zboží v e-shopu jako obvykle, ale zaplatíte za něj až za 14 dní. Mezitím máte dostatek času si vyzkoušet, zda vám například konferenční stolek zapadá do celého konceptu pokoje. Nakoupit takto můžete zboží až do 15 tisíc korun s dopravou zdarma, a navíc k tomu můžete přidat i prodlouženou záruku a získat odměny za nákup.
Pusťte se do toho
Zmodernizovat obývací pokoj nemusí být nic složitého. Pokud jste si napsali, co vše chcete měnit a co byste opravdu potřebovali vyměnit za nové, máte část práce za sebou. Jak začít s modernizací?
Protřiďte obývací stěnu
Jestli máte v obýváku pořád obývací stěnu starou 10 let, chtělo by to ji přehodnotit. Dostatek úložných prostor je důležitý, zejména v menších bytech, ale pokud máte celou jednu stěnu zabranou skříňkami s dvířky, celý pokoj působí stísněně. Neznamená to ale, že je musíte hned vyhodit. Zbavte se dvířek a všechny skříňky otevřete. Vytvoříte z nich police, ze kterých může být hezká vzdušná knihovna. Můžete je přetřít na bílo nebo použít různé folie, zkrátka nebojte se zapojit svou kreativitu.
Nebojte se pustit do malování
Kromě nábytku udělá hodně i nový nátěr. Zejména pokud ten starý už pomalu opadává. Barvy volte spíše teplejší, ale bílou nikdy nic nepokazíte. Vyhněte se tmavým odstínům a raději vybírejte světlé nebo pastelové. Trendem je pastelově zelená, tzv. mint, ale jestli se vám nechce pouštět se do takovýchto barev, můžete na jednu stěnu zvolit tapetu nebo fototapetu. Tady se ale vyhněte příliš malému vzory a volte raději větší.
Nezapomínejte na osvětlení
Dostatečné a správné osvětlení je v obývacím pokoji velmi důležité. Jelikož se jedná o část domu, kde trávíte většinu času s rodinou, s přáteli i sami, potřebujete mít dostatek světla. Rozmístění svítidel si dopředu promyslete. Vhodné je mít jak lustr, tak i stojací lampu a menší lampičku. Nemusíte ale hned kupovat nové, zkuste těm starým vyměnit jen stínidla a hned uvidíte změnu.
Detaily jsou v dekoracích
Ne nadarmo se říká, že detaily dotvoří celou atmosféru. Přidejte proto pokojové rostliny, vázy nebo nějaký obraz. Nebojte se ani polštářků na pohovku a výraznějšího křesla nebo vyberte hezkou deku, která rovněž poslouží jako dekorace. Atmosféru dotvoří třeba i několik hezkých svíček, které dům navíc pěkně provoní.
Nebojte se modernizace. Nemusí to být drahá záležitost – hledejte slevy, výprodeje a nebojte se zajít do starožitnictví. I tam najdete spoustu krásných kousků, které stačí jen upravit k obrazu svému. Popusťte uzdu své fantazii, zapojte staré kousky, které už doma máte. Vyměňte starou sedačku za novou, přidejte světla a stísněný obývací pokoj se rázem promění v oázu klidu.