ING. ARCH. EVA HEYWORTH, HEYWORTH STUDIO – ARCHITEKTI |
• Za svou práci získala řadu ocenění, například Národní cenu za design (1992), čestné uznání Grand Prix Obce architektů (1994), 1. cenu za scénář pro českou expozici na EXPO 2000 v Hannoveru (1999) a 3. cenu v soutěži Vitrablok (1999). • Heyworth studio – Architekti se zaměřuje na projektování rekonstrukcí staveb a interiérů, navrhování nových rodinných domů, bytových staveb a administrativních budov, řešení interiérů soukromých i veřejných staveb a design nábytku a svítidel. • Výběr z realizací (Praha): rekonstrukce interiérů Obecního domu, hotelu Paříž a paláce Broadway (Na Příkopě) aj. |
Při výběru barev pro daný interiér vycházíte z módních trendů, svých pocitů, nebo hlavně z přání klienta?
EVA HEYWORTH: Vycházím z celkového barevného a materiálového řešení bytu nebo domu, snažím se, aby prostory působily harmonicky, vzdušně, optimisticky, popřípadě aby byly barvy uklidňující — zvláště u ložnic. Celý byt má většinou podobný barevný ráz. Trochu barevnější a vzorovanější navrhuji dětské ložnice, protože jsou to i prostory pro hraní. U nich je možné použít různé ozdobné pásy malované šablonou nebo lepenou tapetou pro velmi malé děti.
IVANA NAEGELE: Můžeme se řídit mnoha faktory, věkem, typem prostoru, postupně zjistit preference a vyloučit nevhodné barvy. Velmi záleží na typu stavby, bytu, orientaci ke světovým stranám. Jde o to, aby vše bylo v harmonii.
Používáte i nějaké speciální metody pro volbu barev?
E. H.: Při navrhování prostoru je možné se řídit i starým čínským učením feng-šuej. Barevnost v této filozofii je propojena nejen se světovými stranami. Vlastnosti barev v interiéru jsou chápány komplexně. Jde tu i o barvy rostlin, závěsů, doplňků, nábytku, obrazů, nejen stěn a povlečení.
Feng-šuej pracuje i s kvalitou materiálů. V zásadě je můžeme přiřadit k pěti prvkům — voda, země, dřevo (strom), oheň a kov. S nimi souvisí i barvy.
I. N.: Pro snadnější pochopení můžeme tuto filozofii brát třeba jako jógu pro domy. Jde o to, aby energie (i barevná) proudila prostorem volně a nevytvářela negativní pocity. Snad je jen třeba podotknout, že způsobů řešení v rámci učení feng-šuej může být i více, ale v zásadě jde o harmonizaci prostoru. Jde o to uvědomit si, že barvy i materiály mají „vibrace“, které nás ovlivňují.
Jaké barvy byste vybraly pro stěny ložnice?
E. H.: Klidnější, světlé — bílá káva, lomená bílá, zdůraznila bych stěnu za hlavou postele tmavším odstínem nebo pravidelným dekorem. V poslední době je módní i čokoládově hnědá — lze ji použít na zdůraznění jedné stěny, má harmonizující účinek. V některých případech je příjemné i použití dřevěných obkladů na část za hlavou postele.
I. N.: Pro klidný spánek — barvy pastelové, vždy podle orientace prostoru. Je-li ložnici třeba spíše prosvětlit, je možno volit jemné tóny barev z teplého spektra. Smetanové, jemné žluté, nebo i barvy písku… Je-li v ložnici až příliš světla, nebo je orientována na jih, jihozápad, západ, volila bych spíše jemné pastelové tóny v zelené, či v chladném spektru. Pokud by někdo chtěl v ložnici více exotického napětí, lze zvolit i barvu jinou, třeba tmavší tóny růžové či cihlově červené. Klidnému, relaxačnímu spánku tyto barvy příliš nesvědčí, ale zase tam, kde je potřeba, mohou osvěžit.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Jaké povlečení preferujete?
E. H.: Přírodní materiál — bavlnu, hedvábí, len a barvy světlé — bílou, krémovou, světle šedou. Myslím, že je to i praktická preference, světlá se tak rychle neopere jako tmavá a působí čistě.
I. N.: Je možno využít toho, že povlečení lze měnit snadněji než upravovat barvu stěn. Mám na mysli možnost reagovat na různá roční období. Například v zimě, kdy nám chybí sluneční energie, ji můžeme doplnit právě barvou povlečení, tedy použít spíše barvy z teplého spektra, červené nebo jiné „teplé“ tóny. V létě, kdy organismus spíše potřebuje zklidnit, ochlazovat, zase volíme tóny chladnější a z materiálů satén, hedvábí apod.
A záclony a závěsy v ložnicích?
E. H.: Především je zdravé spát v úplné tmě, takže vždy řeším zatemnění žaluziemi nebo roletami. Záclony mám ráda světlé s nějakým nápadem v materiálu, jako jsou našité aplikace ve stejné barvě nebo kapsičky na fotografie a drobné předměty. Místo klasických závěsů používám často římské rolety. Záclony se mi líbí zavěšené na kroužcích přímo v látce nebo na poutkách.
I. N.: Závěsy by měly barevně harmonizovat s barvami stěn, je důležité, aby byly i dobře udržovatelné. Také by se podle mě neměly stát hlavním tématem prostoru.