Vzduchové bublinky společně s vodou masírují měkké tkáně, čistí pokožku, podporují látkovou výměnu, zvyšují prokrvení kůže i kosterního svalstva a při správném nasměrování proudu napomáhají krevnímu oběhu a činnosti srdce. Při koupeli zaznamenáte skvělý pocit pohody doprovázený dokonalým uvolněním celého těla. Postupně s narůstajícím pocitem fyzické pohody začnou s vodou odtékat i tělesná únava, stres a vtíravý neklid, který ubírá energii a rovnováhu. Hydromasážní lázeň napomáhá také klidnému a osvěžujícímu spánku a prospívá pokožce -- čistí ji a posiluje. Nepřetržitým opakováním pulzace hydromasážních proudů se kůže tonizuje a získává zdravý a lesklý vzhled.
Co je to hydromasážní terapie? |
■ Hydromasáž je spolupůsobení směsi vody se vzduchem na lidský organismus. Ta pod tlakem dopadá na povrch lidského těla. Konečný účinek přináší uvolnění a relaxaci organismu. Působí na člověka třemi způsoby: mechanicky, tepelně a psychicky. |
Koupání jako po dovolené
Hydroterapie přispívá k podpoře fyziologických procesů v lidském organismu a k urychlení hojivých pochodů, u zdravých jedinců k prevenci patologických stavů a posílení odolnosti. Když je tělo ponořeno do hydrotermické lázně, jejíž teplota se pohybuje mezi 37-43 °C, je teplo předáváno proudící vodou tělu podstatně rychleji než při statické koupeli ve vaně. Proudění na principu tepelného výměníku stále obměňuje tenkou vrstvu vody, která je v přímém kontaktu s pokožkou. Zvýšený přísun tepla oběhem zahřáté krve do tkání má za následek rozšiřování cév a zlepšení periferního prokrvení.
Zvětšený objem krve z kožních kapilár je pak odváděn do celého těla. Tím se zrychluje tepová frekvence. Celkové zvýšení teploty se projeví svižnějším tempem látkové výměny s efektem lepšího odbourávání nežádoucích metabolitů v těle, přispívajícím k lepšímu spalování tuků. Zvýšená spotřeba dusíku se projevuje i zrychlením dechové frekvence a celkovým prohloubením dýchání. Hydromasáž se doporučuje pro celý pohybový aparát jako prostředek proti artróze, revmatismu i chorobám spojeným s krevním oběhem. Hodí se také jako prevence proti křečovým žilám a pro lidi, jimž zejména k večeru otékají nohy. Prospěch z hydromasáže má i nervový systém, který ovlivňuje teplota vody.
Více článků z rubriky KOUPELNA najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Význam teploty ve vaně
Když si napustíte vanu třeba o 4 °C chladnější - tedy do 34 °C - bude mít lázeň povzbudivý účinek. Teplota vody stejná jako teplota lidského těla (36--37 °C) je vhodná například jako doplněk při léčení neuróz, poruch hybnosti či obezity. Teplota vyšší (až do 43 °C) se aplikuje při léčbě svalových spasmů, revmatických syndromů a také při léčbě kloubů. V případě chronických forem se doporučuje teplota vyšší, u akutních stavů naopak o něco nižší. Lidé trpící kardiovaskulárními chorobami mohou využít příznivých účinků střídání teplé a chladné koupele, přičemž je však třeba začít vodou teplou a končit chladnou. Bez konzultace s lékařem se nekoupejte ve vodě teplejší než 40 °C! Hydroterapii můžete opakovat klidně každý den. S délkou pobytu to však nepřehánějte, dvacet minut postačí.