Sukulenty
Sukulent je nekvetoucí dužnatá rostlina, která ozdobí váš interiér překrásnými listy různých barev a tvarů. „Sukulent mějte vždy na světle, ideálně na východním nebo západním slunci,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady projektových marketů Hornbach. Pokud byste jej vystavovali nadměrnému světlu, slunce jejich listy spálí a objeví se na nich fleky. Pokud byste sukulentům dopřáli naopak světla málo, budou nevyzrálé (typickým projevem jsou dlouhé stonky a listy s příliš velkými odstupy). Mezi nejoblíbenější sukulenty patří: Krasula, Echeverie a Aloe.
Substrát - ideální je substrát pro kaktusy a sukulenty. Obsahuje propustnou kombinaci zeminy a písku. Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky. „Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená,“ vysvětluje Benda.
Zálivka - zálivka je alchymie, až 80 procent květin zahyne z důvodu přelití. U sukulentů doporučujeme přibližně takovýto postup: ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za dva až tři dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, je zalévejte cca jednou za tři týdny. Ideální je na východní straně zalévat květiny večer a na západní ráno.
Tip na dokonalou zálivku:
Nechte vodu na zálivku ustát cca dvě hodiny a nezalévejte listy
Tip, jak zalévat převislé sukulenty:
Zálivky by po listech stekla. Posaďte celý květináč do lavoru s vodou a nechte ji napít. Až bude substrát na pohmat vlhký, oklepejte květináč a znova zavěste.
Hnojení - stačí jednou za tři týdny a v zimě nehnojte vůbec.
Přesazování - jakmile květina prokoření, je jí květináč malý, tak si naplánujte přesazování. Ideální doba je jeden týden po zálivce, květina je plná síly a zvládne tak bez následků takto náročnou změnu. „Při přesazování si dejte pozor na nadměrné poškození kořenů. V novém květináči nechte sukulenty odpočívat jeden týden bez zálivky, pak teprve zalévejte,“ vysvětluje Benda z Hornbachu.
Péče - v létě sukulenty potěšíte, pokud je dáte ven – balkón, terasa nebo skalka. Pozor na kroupy, které mohou poškodit listy. S prvními podzimními dny je zase dejte do domu. V zimě je pro sukulenty ideální teplota v místnosti 20 stupňů Celsia. Jednou za čas je dobré místo zálivky sukulenty osprchovat.
Škůdci - nejčastějším problémem jsou houbové choroby, tedy choroby z přelití. Pokud uvidíte, že kytce uhnívá stonek a kytka si jakoby lehne, přestaňte zalévat.
Tip na záchranu:
Možným řešením, jak květinu zachránit, je odejmout houbovou chorobou nakažený stonek a sukulent přestat zalévat cca po dobu jednoho měsíce, aby se zemina absolutně vysušila.
Kaktusy
Milují je děti pro jejich nenáročnou péči a dospělí pro jejich netradiční vzhled a čistou krásu. Se sukulenty mají mnoho společného. Mějte je ideálně na východní nebo západní straně, sázejte je do substrátu pro kaktusy a sukulenty a přesazujte zcela stejným způsobem. „Květináč pro přesazování vybírejte vždy o dvě čísla větší. Pokud vyberete květináč zbytečně velký, dají kaktusy většinu energie pouze do růstu kořenů,“ říká Benda z Hornbachu.
Zálivka - kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec. Snažte se zaléváním simulovat kaktusům jejich domovinu - jednorázová závlaha a dlouhé sucho. Prolijte kaktus bohatě zálivkou, zbytečnou vodu z podmisky vylejte a do dalšího zalévání jej nechte „na suchu“.
Množení - na kaktusech vyrůstají tzv. dceřiné kaktusy. Nechte je trochu vyrůst, větší kusy takto obtížný zásah zvládnou lépe. Odřízněte je, natřete simulátorem pro růst kořenů a položte na připravenou zeminu. Kaktus sám postupně zakoření. Pokud máte doma výsevný skleníček, bude to ideální. Pokud bude květináč volně, nezalévejte mladý kaktus, ale pouze jej roste. Pokud nechcete kaktusy množit, není nutné dceřiné kaktusy odstraňovat. V tom případě se těšte na netradičně strukturovanou a rozrůstající se květinu.
Škůdci - stejně jako u sukulentů hrozí kaktusům přelití a tedy houbové choroby. U kaktusů je tato choroba nenávratná, uhnívají zevnitř. Dalším, výjimečným, škůdcem jsou červci – malí bílí broučci. Doporučujeme je odstraňovat mechanicky.
Přezimování - kaktusy v zimě milují přítmí a chlad. Na parapetu nad radiátorem s minimem světla jim tak nebude úplně nejlépe. Nebojte se je dát do sklepa nebo na společnou chodbu v domě. Dobrým místem je i ložnice, kde bývá nejchladněji.
Tip, jak přezimovat venkovní kaktusy:
Pokud jste si vybrali kaktus, který v našich podmínkách roste dobře i venku (kaktusy nad 1 metr výšky nebo např. Opuncie), přesuňte jej na zimu do skleníku, garáže, zahradního domku nebo jej obložte polystyrenem a navrch natáhněte pytel z netkané textilie.
Pokud patříte mezi milovníky kaktusů, nezapomeňte svůj domov stylově vyzdobit. Vašemu botanickému koutku dodají správný šmrnc dekorace s motivem kaktusů, stěny mohou ožít dekorativními samolepkami či plakáty.
Tematické produkty ze sortimentu prodejen Hornbach a e-shopu Hornbach.cz:
FloraSelf Substrát pro kaktusy a sukulenty
Substrát pro kaktusy a sukulenty FloraSelf je speciální substrát, který je připraven k výsadbě a přesazování kaktusů a dalších sukulentních rostlin. Díky svému složení z rašeliny, písku a hnojivu se stopovými prvky a s upravenou reakcí, je zcela přizpůsobený potřebám rostlin.
Substrát pro kaktusy FloraSelf je šetrně přihnojený, a tím přizpůsobený potřebám rostlin s nízkými požadavky na živiny. Díky křemičitému písku má substrát zvlášť dobré drenážní schopnosti, což snižuje riziko přemokření. Jemná struktura půdy usnadňuje plnění nádob a podporuje dobré kapilární vzlínání vody v půdě. Balení 5 litrů zakoupíte v prodejnách Hornbach nebo na www.hornbach.cz za 55 korun.
Pojízdný podstavec pod květináč
Praktická posuvná podložka je vyrobena z bukového dřeva a unese až sto kilogramů. Při manipulaci s většími rostlinami je to neocenitelný pomocník; snadno udržíte okolí květin čisté i při častém úklidu. Dřevěný pojízdní podstavec zakoupíte v prodejnách Hornbach nebo v e-shopu na www.hornbach.cz za 139 korun. Použité dřevo má navíc certifikaci FSC, která garantuje původ dřeva z lesů, o něž je pečováno s přihlédnutím k jejich udržitelnosti maximálně šetrně a ekologicky.
Zahradní rukavice for_q easy
Praktické a pohodlné; bez nich byste svým zeleným kráskám jen těžko poskytli láskyplnou péči. Zahradní rukavice ochrání vaše ruce před špatně odstranitelnou nečistotou i před drobnými zraněními, k nimž může například při manipulaci s kaktusy či květinami s trny snadno dojít. V prodejnách Hornbach nebo v e-shopu Hornbach.cz můžete vybírat z několika velikostí tak, aby rukavice při práci s květinami či na zahradě přesně obepínaly ruku, a přitom umožňovaly komfortní pohyb všech prstů. Rukavice for_q easy pořídíte za 159 korun.
Více informací najdete na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – www.facebook.com/HornbachCZ