Rozdíl mezi celoskleněnou a prosklenou variantou je pohledově minimální, ale přitom zcela zásadní. Celoskleněné dělicí stěny jsou tvořeny skleněnými tabulemi bez viditelných obvodových rámů, vsazených do kvalitního nerezového kování. Tloušťka stěn je 8, 10 nebo 12 mm v závislosti na velikosti skleněné plochy, v případě Grafoskla je to 9–12 mm. Mohou být ve variantě fixní příčky bez průchodu, nebo skleněné stěny s otočnými, posuvnými nebo kyvnými dveřmi, a to v jednokřídlém i dvoukřídlém provedení. součástí celé sestavy mohou být také fixní prvky – horní a boční světlíky.
U prosklených stěn tvoří konstrukci dílčích skleněných dílců pevný obvodový rám a skleněná výplň. V tomto případě se pro dveřní křídla a kotvicí prvky nejvíce uplatňuje hliník, který díky své pevnosti a lehkosti umožňuje výrobu velkoformátových prvků, sahajících od podlahy klidně až po strop. Kombinace fixních a otočných či posuvných dílů vytváří lehkou příčku, o jejíž plynulý pohyb se postará otočný či posuvný systém.
Posuvné systémy sestávají z pevné konstrukce – kolejnice, která se kotví do zdi nad průchozí otvor nebo případně i do stropu. díky délce kolejnice až do šesti metrů se posuvné dveře povyšují na pohyblivou příčku a umožňují místnosti propojovat a oddělovat podle potřeby. Výběr konkrétního typu posuvu závisí především na hmotnosti dveřních křídel, ale protože sklo je hodně těžké, jsou používány ty s nejvyšší nosností přes sto kilogramů na jedny dveře.
Do celoskleněných posuvných stěn se používají celoskleněná křídla v různých úpravách povrchu, od čirého a extra čirého přes tónované, satinované a pískované sklo až po Grafosklo. Konkrétní typ posuvu závisí na hmotnosti dveří a lze ho kotvit do stropu nebo na sklo horního světlíku stěny. Pro výrobu posuvných systémů se používají kvalitní, dostatečně pevné materiály, především hliník nebo nerez. Bezproblémovou manipulaci i těžších dveřních křídel zajišťuje kvalitní pojezdová lišta s vozíčky, kolejnici lze doplnit o tichý doraz, který se postará o bezhlučný pohyb křídla.
Skleněná příčka velký prostor opticky rozčlení, ale přitom zachová vizuální kontakt a dostatečnou světlost jednotlivých částí.
Skleněná stěna není křehká
Přestože je sklo často používáno coby synonymum pro křehkost, v interiérovém vybavení to rozhodně neplatí. Pro výrobu celoskleněných i prosklených stěn se používá výhradně kalené sklo, které je pětkrát odolnější vůči bočnímu nárazu než běžné. Postup kalení spočívá v tom, že se sklo zahřeje na teplotu vyšší než 600 °C a následně se prudce ochladí vzduchovou sprchou. Zatímco teplota na povrchu rapidně klesá, uvnitř je sklo stále teplé. V tomto momentě vzniká uvnitř něj takzvané tažné pnutí, na vnější straně naopak tlakové napětí. Toto nové rozložení napětí má vliv na mechanickou, teplotní i ohybovou odolnost vzniklého kaleného skla, které je tedy na nesrovnatelně vyšší úrovni než to obyčejné nekalené. Takto upravené sklo spadá díky nově nabytým vlastnostem do kategorie bezpečnostních skel.
Po tomto procesu si materiál zachová veškeré světelné i energické vlastnosti běžného skla, ale díky zvýšené pevnosti ho již nelze nijak mechanicky opracovávat. Proto je důležité precizní zaměření prostoru ještě před výrobou požadovaného prvku. Zároveň to ale znamená, že prosklené a celoskleněné stěny je v domácích podmínkách téměř nemožné rozbít. A pokud už by k jejich poškození přece jen došlo, například prudkou ranou na roh skla, rozsypou se na neostré úlomky. V případě Grafoskla s vnitřní bezpečnostní fólií se úlomky nevysypou, ale zůstanou pohromadě, podobně jako to umí například čelní sklo v autě.
Na sklo jsou Češi odborníci
Luxusní velkoformátová plochá skla se v nejrůznějších funkčních i designových podobách vyrábějí na mnoha místech v České republice. Jedním z nich je sklárna v Řetenicích, která nedávno oslavila 130 let od svého založení. Dnes patří zdejší závod pod názvem AGC Flat Glass Czech, a. s., do skupiny člen AGC Group. Na široké portfolio výrobků této skupiny do interiéru se můžete podívat na www.glastetik.cz. Na tomto webu najdete také řadu inspirativních příkladů využití skla v interiéru a dozvíte se mnoho užitečných informací. Dalším plusem je možnost bezplatné konzultace.
Varianty skel do interiéru |
|