V každé místnosti v domě převládá jiný druh energie. Vše záleží jednak na určujícím sektoru, v němž se místnost nachází, a také na účelu, jemuž má prostor sloužit. Nemalou úlohu zde hrají i světové strany a množství a intenzita denního světla, které sem v určitou dobu dopadá.
Než vstoupíme
Než se však začneme podrobněji věnovat jednotlivým místnostem, je třeba zmínit též ming tang - prostor těsně před domem a oblast hlavního vchodu do domu. Ve feng-šuej je to důležité místo, protože vysílá mnoho signálů do okolí. Příchozí si právě zde vytváří vůbec první dojem o tom, co zřejmě čeká uvnitř. Je to stejné, jako když si o někom uděláme úsudek ještě předtím, než se s ním seznámíme - mnohdy býváme dost překvapeni... Proto je dobré, když je prostor zbaven rušivých elementů a zároveň působí příjemně, přehledně a živě. Patří sem předzahrádky, garážová stání, přístupové cesty, branky, ploty a vchodové dveře. Vchod by měl být vždy výrazný, dobře osvětlený, chráněný a opatřený velkou rohožkou.
Račte dál
Po překročení prahu se ocitáme ve vstupním prostoru, což je ve většině případů chodba nebo hala. Chodba, která by neměla být ani příliš omezující ani příliš volná, je vlastně přechodem mezi venkovním (jangovým) a vnitřním (jinovým) světem. Jako pomůcka pro vymezení této hranice se používá závěsná zvonkohra, která zpomalí proudění energie a její zvuk, který by nám měl být příjemný, nám dá jasnou informaci, že už jsme doma. Vstupní hala by měla působit otevřeně, přístupně a hlavně úpravně - to, co lidé uvidí zde, ovlivňuje velkou měrou celkový dojem z obydlí. Pokud hala postrádá dostatek denního světla, je nutné ji dobře nasvítit umělým osvětlením. Největší chybou je umístění zrcadla naproti vchodovým dveřím. Veškerá energie, která přijde do domu, je tak okamžitě odražena zpět.
Schodiště v hale
Také schodiště naproti vchodu není v pořádku - energie rychle odteče pryč. Dlouhé a úzké chodby vedou energii příliš rychle - je třeba je dobře nasvítit a opticky chodbu zvlnit pomocí správného rozvěšení obrazů, svítidel nebo pomocí podlahové krytiny. Schodiště by nikdy neměla být umístěna v tai-či = středu domu. Měla by být spíš širší, působit stabilně a být dobře osvětlená zespoda nahoru. Harmonické proudění energie ovlivní také předměty nebo obrazy zavěšené nad schodištěm. Velice vhodné jsou mandaly nebo jiné duchovní obrazy či fotografie. Pokud do haly ústí několik dveří, ty do obytného prostoru by měly být dominantní a odlišné od ostatních. Není dobré umístit troje dveře za sebou v jedné linii - způsobí odliv peněz a energie.
Kuchyň
Nejdůležitější místností podle feng-šuej je kuchyň, která bývá někdy nazývána také srdcem domova. Zde se připravuje pro celou rodinu jídlo, jehož kvalita pak ovlivní energii, která se dostane do těla. Dalo by se říct, že energie kuchyně přímo i nepřímo ovlivňuje energii celé domácnosti a jejích členů. Zároveň reprezentuje bohatství rodiny, určuje rozhodujícím způsobem, jak budeme zdraví. Důležité je už vlastní umístění kuchyně v domě. Neměla by být pod ložnicí ani naproti dveřím do koupelny a ložnice. Pokud je jasně viditelná už od vchodu nebo je první místností, kam vstoupíte, jídlo bude středem pozornosti. Pokud je umístěna v přístavbě mimo hlavní půdorys, bude tendence jíst častěji. Trendem posledních let je propojení kuchyně s jídelnou i obývacím pokojem. Z hlediska zásad feng-šuej to není však úplně správné, protože v každé z těchto prostor probíhá činnost s naprosto rozdílnou energií. Je tedy velmi důležité jednotlivé prostory od sebe jasně oddělit pomocí příčky nebo závěsu, či alespoň opticky vymezit rozdílnou malbou nebo podlahovou krytinou.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Ve východním sektoru
Nejvhodnějším místem pro kuchyňskou místnost je východní nebo jihovýchodní sektor, nesoucí v sobě energii dřeva, potřebnou k harmonizaci prvku ohně (sporák, trouba) a vody (lednice, dřez, myčka). Také energie země je důležitá pro celkovou stabilitu místnosti i k vyvážení protichůdných energií. Může ji zastupovat dlažba a obklady či kamenná pracovní deska. Každopádně je lepší zcela se vyvarovat PVC a linolea a použít spíše přírodní materiály tam, kde to jde - lesklé sterilní a „fast food" kuchyně jsou stresující a bez energie.
Jangová místnost
Kuchyň řadíme mezi jangové místnosti, měla by pulsovat životem. Je třeba ji aktivovat nejen barvami a zařízením, ale především činností, protože jinak by energii musela brát z prostoru. Mikrovlnná trouba se ve feng-šuej vůbec nepoužívá, protože podle tohoto učení se v ní ohřívá jídlo zcela nepřirozeným a nevhodným způsobem.
Nejdůležitější je umístění sporáku. Ten není vhodné instalovat směrem ke vchodovým dveřím a před oknem, naopak se doporučuje najít mu místo v prostoru nebo směrem k obytným místnostem. Osoba, která připravuje jídlo, samozřejmě předává část své energie do pokrmu, proto by měla pracovat v příjemném, čistém, větratelném a dobře osvětleném prostředí. Kuchyň by neměla být za žádnou cenu přeplněná, chaotická a neuklizená. Odpadky je potřeba vynášet co nejčastěji, tříděný odpad by měl být mimo kuchyni a odpadkové koše by měly vždy mít víko a zůstávat uzavřené. Do kuchyně je vhodné použít světlé, jasné, teplé a přirozené barvy, které ladí s barvami potravin - např. žlutá, červená a oranžová, jež zároveň dodají kuchyni potřebnou jangovou energii.
PŘED VCHODEM |
Branka by nikdy neměla být přímo naproti vchodu, přístupová cesta by měla být udržovaná a zvlněná, přičemž zvlnění lze vytvořit alespoň opticky pomocí vhodně vysázených rostlin nebo rozmístěním kamenů. Častou chybou bývá nefunkční nebo neoznačený zvonek. Vchodové dveře mají být velké, zachovalé a musí jít otevřít snadno a dokořán. Po obou stranách vchodu je dobré umístit stromky nebo větší rostliny v ozdobných květináčích, které symbolizují ochránce obydlí. Pokud je u vchodu málo místa nebo světla, můžete použít variantu malovaných rostlin přímo na stěnu. |
Jídelna
V jídelně jde především o vytvoření klidného a příjemného prostředí, v němž máme možnost u jídla zpomalit a uvolnit se. To samozřejmě pomůže k co nejlepšímu vstřebání živin a k dobrému zažívání. Může jít o jídelní kout jako součást kuchyně nebo obývacího pokoje, nebo o samostatnou místnost. Jídelna by neměla být příliš vzdálena od kuchyně; pokud v ní trávíme nejvíce času ráno, je vhodný východní a jihovýchodní sektor, pokud zde sedáváme spíše až večer, pak zvolme sektor západní.
Ke stolu
Středobodem jídelny je bezpochyby stůl, nejlépe dřevěný, dodávající potřebnou pevnost a stabilitu. Pokud je zařízení kuchyně příliš strohé až minimalistické, je třeba právě v jídelně tuto tvrdost zmírnit například použitím ubrusu. Vhodný tvar stolu je třeba řešit podle světových stran - za všeobecně vhodnější je považován stůl kulatý, oválný nebo osmihranný, protože podporuje komunikaci. Je však možno použít i tvar čtverce a obdélníku. Židle kolem stolu musí být zároveň stabilní a pohodlné, nejlepším materiálem je opět dřevo. Směrem k jídelnímu stolu nesmí mířit žádné ostré rohy nábytku či polic, také není vhodné umístění mezi dveřmi a oknem. Od stolu by nemělo být vidět na vchodové dveře a koupelnu. Osvětlení se doporučuje umístit přímo nad jídelní stůl. Při jídle by nás nemělo nic stresovat - nepořádek, věci na stole, znepokojující motivy obrazů atd. Opět zde platí pravidlo - čím více přírodnin, tím lépe. Všeobecně jsou vhodné světlejší barvy: odstíny žluté a červené podporují chuť k jídlu, modrá a zelená ji naopak potlačují, bílá navozuje pocit čistoty a zklidňuje.
OKNA |
Okna nám umožňují pohled do vnějšího světa, zároveň jsou při pohledu z vnějšku považována za okna do naší duše. Proto musí být čistá, dostatečně velká a pokud se rozbijí, v žádném případě by neměla zůstávat neopravená. Počet oken v domě by měl být v harmonickém souladu s počtem dveří. |
Obývací pokoj
Ústřední a největší místnost každé domácnosti je místem mnoha rozdílných činností - schází se tu rodina, vítáme a hostíme zde návštěvy, pořádáme oslavy v širokém kruhu přátel a blízkých, ale také se zde zbavujeme stresu a napětí komunikací s členy domácnosti, sledujeme televizi, posloucháme hudbu nebo relaxujeme u svíčky a sklenky vína. Aby místnost vyhovovala všem těmto účelům, musí mít v prvé řadě co nejrozmanitější osvětlení - kromě centrálního lustru je vhodné mít k dispozici stojací a nástěnné lampy, světelné police, solnou lampu a svíčky. Společně s variabilním zastíněním oken pak můžeme vytvořit atmosféru, kterou pro danou chvíli či příležitost právě potřebujeme. Dalšími důležitými pravidly je zachovat prázdný střed a místnost nepřeplňovat. Mohl by totiž vzniknout dojem, že nikdo další už zde nemá místo a nemá tu tedy co pohledávat. To asi není to pravé, co bychom chtěli našim návštěvám sdělit. Netřeba také blíže zmiňovat to, co platí pro všechny místnosti - žádné rušivé energie a nepořádek!
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Posaďte se
Umístění pohovky musí splňovat školu formy - sezení zády ke zdi s výhledem ke dveřím. Pokud opora chybí, je důležité vytvořit ji pomocí závěsu nebo paravánu. Na místa k sezení nesmí mířit žádné ostré rohy nábytku. Televize by nikdy neměla být dominantou. Je nejlepší zavírat ji do televizní skříně, aby stále nepřitahovala pozornost. Daleko vhodnějším ústředním bodem je krb. Všechen nábytek by měl mít tvary spíše zaoblené, aby energie mohla volně proudit. Nejvhodnějším materiálem je dřevo. Pro obývací pokoj se hodí orientace na jihovýchod, jih, jihozápad a západ. Tak bude vždy působit světle a přívětivě. Pozor ale na příliš velké prosklené plochy - uniká jimi energie. Proto je vhodné postavit před ně dominantní rostlinu, která soustředí a udrží energii v místnosti.