Základní potřeby kočky
Samozřejmostí je uspokojení základních potřeb kočky, tedy potrava, voda a místo pro vykonání potřeby. Pokud si berete kočku od chovatele nebo z útulku, mělo by být pravidlem, že kočka je naučená na kočičí záchod a je zvyklá na určitý typ potravy. Tím určitě začněte a případné změny provádějte pozvolna, aby si na ně kočka zvykla.
Potrava a pamlsky
Kočky jsou od přírody masožravé, nesnažte se tedy udělat z vašeho mazlíčka vegetariána. Vyvážené krmivo s vysokým podílem bílkovin musí být základem kočičího jídelníčku. Kombinovat můžete suchou i mokrou stravu – pokud kočka nemá žádné dietní omezení, ideální je, když má po celý den k dispozici granule a k nim dostává na přilepšenou kapsičku nebo konzervu s mokrým krmivem.
Kočce pořiďte stabilní a dostatečně velkou misku na suché i mokré krmivo. Pokud pořizujete malé kotě, lepší jsou pro něj speciální menší a nižší misky, do kterých se snadno dostane. Dobře také rozmyslete jejich umístění. Kočky mají rády přehled a lépe se jim bude jíst v místě, ze kterého budou vidět do zbytku místnosti. Zároveň by kočičí jídelní kout neměl být uprostřed rušného místa, kde se často chodí, aby se kočka mohla najíst v klidu.
Jako odměny nebo hrací pamlsky můžete kočce pořídit nejrůznější dobroty. Brzy sami přijdete na to, jestli vaše kočka dává přednost křupavým krekrům nebo měkkým pamlskům. Dbejte ale na to, abyste kočku nenaučili na lidské pochutiny – nedávejte jí piškoty ani šunku. Většina dospělých koček také neumí trávit laktózu, zapomeňte tedy na klasické mléko – koupit ovšem můžete speciální mléko nebo jogurt pro kočky, který je laktózy zbaven.
Pitný režim
Kočka potřebuje denně čerstvou vodu. Pořiďte jí stabilní misku, ke které bude mít snadný přístup. Kočky nerady pijí tam, kde jedí, misku s vodou tedy umístěte jinam než tu jídelní. Pokud máte velký byt nebo pořizujete více koček, určitě by misek s vodou mělo být více. Opět vybírejte místo na misku s rozmyslem tak, aby vyhovovalo kočce i vám. Kočky nemají rády změny a přemisťování “jejich” věcí. Vyberte tedy místo, kde vám nebude vadit, když kočka vodu trochu vylije (dále od elektrických kabelů nebo choulostivých povrchů) a kam bude mít bezpečný přístup 24 hodin denně.
Alternativou k misce s vodou může být fontána, která nepřetržitě čerpá vodu a kočku tak láká k tomu pít více. Existuje mnoho typů fontán. Mohou být plastové, keramické nebo moderní elektronické s dálkovým ovládáním. Fontánu oceníte zejména ve dnech, kdy musíte nechat kočku samotnou a není nikdo, kdo by jí měnil vodu za čerstvou.
Toaleta
Záchod by měl být první věcí, kterou kočce ukážete, když ji přivedete do nového domova. Kočka je velmi inteligentní a čistotné zvíře, rychle tedy pochopí, kde je místo pro vykonávání potřeby. Její vysoké nároky na čistotnost se ale mohou projevovat paradoxně tím, že bude například vykonávat potřebu mimo záchod. To může být znamení, že jí záchod nevyhovuje nebo je potřeba častěji měnit stelivo.
Platí, že kolik je koček v domácnosti, tolikrát dvě by mělo být ideálně toalet. Minimálně ale určitě pro každou kočku jedna. Zvolit můžete záchod zavřený (boudičku) nebo otevřený, na oba typy se většina koček naučí a zvykne si. Záleží spíše na vašich preferencích. Horší to bývá se stelivem – u něj je zapotřebí vyzkoušet, které bude kočce nejvíce vyhovovat. Některé kočky mají citlivé tlapky a ostřejší betonitové stelivo je může tlačit, jiné mohou být zase citlivé na prašnost nebo si nezvyknou na vůni parfémovaných steliv. Opět doporučujeme začít stelivem, na které je kočka zvyklá z domova, odkud k vám přichází a případnou změnu provádět pozvolna a nenásilně.
Spánek a úkryt
Zajistěte kočce místo pro pohodlný spánek a také pro bezpečný únik do soukromí, pokud bude mít potřebu být sama a odpočinout si. Ideální místa jsou ve výškách – kočka tak má přehled o dění v celém prostoru a bude se cítit v bezpečí. Pelíšků nebo odpočinkových míst určitě připravte několik, kočka si sama vybere, které jí bude nejpříjemnější. Nespoléhejte na to, že když máte více koček, budou se k sobě rády tulit, a tak jim postačí jeden větší pelíšek. Naopak, každá kočka chce být občas sama a je tak potřeba zajistit jim pohodlné vlastní místo.
Zejména, pokud máte malé děti, psa nebo další kočky v domácnosti, zajistěte dostatek “únikových cest” a bezpečných úkrytů, do kterých se bude moci kočka uchýlit, když bude potřebovat klid. Ideální jsou police nebo vysoká odpočívadla, kam se nedostanou nenechavé dětské ruce ani do nich nevyskočí pes, který může kočku stresovat.
Dbejte především na bezpečí. Nezapomeňte, že kočky jsou velmi zvídavé, a tak například otevřené okno pro ně může být velké lákadlo. V zápalu lovu může kočka z okna vyskočit nebo uklouznout z parapetu. Pořiďte tedy speciální sítě do oken, díky kterým budete moci bezpečně větrat a kočka si užije čerstvý vzduch i výhled.
Zábava a hry
Brzy zjistíte, že základem kočičího života je hra a spánek. Abyste předešli zničenému vybavení bytu, pořiďte kočce dostatek hraček a zajistěte jí zábavu i na dobu, kdy nejste doma.
Pro společné hry poslouží nejrůznější myšky, míčky nebo udice. Hraní můžete kočce ještě zpříjemnit hračkami s příměsí šanty kočičí nebo kozlíku lékařského. Na ty kočky reagují velmi pozitivně, jsou pro ně lákavé jako droga, ale nijak jim neublíží. Aby se kočka zabavila sama, když nejste doma, můžete jí pořídit speciální interaktivní hry a hlavolamy, při kterých musí zaměstnat svoji hlavu. Většinou fungují na principu hledání schovaných pamlsků, což je pro většinu koček dostatečná motivace.
Neodmyslitelnou součástí kočičího vybavení je škrabadlo nebo kočičí strom, který kočka používá ke šplhání a škrábání (broušení) drápků. Určitě nepodceňujte jeho pořízení, broušení drápků je kočičí přirozenost a pokud nebude mít vybavení k tomu určené, najde si v bytě jiný vhodný kus nábytku.