Pojištění domácnosti je základ
Na vybavení domácnosti mnohdy dlouho šetříte a taky se rozhodujeme, zda opravdu investujeme do tohoto spotřebiče, koupíme si právě tuhle postel, která je sice o několik tisíc dražší než jiná, ale bude se nám na ní lépe spát, pořídíme si domů obraz, po kterém už dlouho toužíme, nebo tu velkou televizi přes celou stěnu.
Na jednu stranu si tím chceme splnit sen, na druhou stranu nám je líto investovaných peněz, protože co když se něco stane a my o ty věci přijdeme a budeme si muset koupit nové? Podruhé už na ně nenašetříme. Řešením může být pojištění domácnosti, díky kterému nám případnou škodu zaplatí pojišťovna.
Když se řekne pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti si mnozí pletou s pojištěním nemovitosti, nebo přesně neví, na co se které z nich vztahuje. Zatímco pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou, včetně střechy, zdí, okapů apod., pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu.
Zahrnuje nábytek, televizi, elektrospotřebiče, šperky, oblečení, sportovní vybavení a další věci. Obvykle sem patří i prostory mimo byt jako půda a sklep, zároveň sem můžete zahrnout některé stavební součásti jako kuchyňskou linku, obklady atd.
Malá pomůcka: Pořád si nejste jisti, co patří do pojištění nemovitosti a co do pojištění domácnosti? Představte si, že můžete svůj dům vzít do ruky a hýbat s ním. Vše, co by z něj vypadlo, když ho otočíte vzhůru nohama, patří do pojištění domácnosti, zbytek pak do pojištění nemovitosti.
Jak si sjednat pojištění domácnosti, aby vás dobře chránilo?
Ty tam jsou časy, kdy jste museli obvolávat jednotlivé pojišťovny, nebo do nich dokonce chodit a prosit je o vypracování nabídky. Dneska stačí, když si ujasníte své potřeby, sepíšete svůj majetek a pak si můžete sjednat pojištění online a vybrat si to nejvýhodnější. Na co si dát pozor?
Základem jsou pojistné limity
Jak už to u pojištění bývá, nejdůležitější je si dobře nastavit pojistné limity. Když budou moc vysoké, budete zbytečně platit hodně na pojistném, pojišťovna vám v případě pojistné události ale vyplatí jen skutečnou hodnotu věcí. Když budou příliš nízké, sice budete platit míň, jenže pojišťovna vám pak plnění může výrazně pokrátit.
Limit plnění se stanoví pro každé pojistné riziko a představuje maximální částku, kterou vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí.
Proti jakým rizikům se chcete pojistit?
Dalším důležitým krokem je vybrat si rizika, která u vás reálně hrozí a proti nim se pojistit. Nejčastěji si lidé domácnost pojistí proti krádeži, vloupání, živelným událostem a vandalismu, mezi užitečná pojištění patří i pojištění odpovědnosti z občanského života. To vás ochrání proti škodám, které můžete svým jednáním způsobit někomu jinému, třeba jim vytopit byt apod.
Nezapomeňte si sepsat majetek
Kdo je připraven, není překvapen. Pojišťovna po vás soupis bude chtít, navíc si ušetříte hromadu starostí, když dojde na pojistné plnění. Pojišťovna po vás totiž bude chtít doložit, že jste věc vlastnili, její stáří a hodnotu. Když něco z toho nedoložíte, může vám plnění pokrátit.
Náš tip: |
Když budete sepisovat seznam majetku, vše si vyfoťte. A to včetně účtenek. Stejně to udělejte i s novými věcmi, které si dodatečně pořídíte. Ideální je, když na fotografiích bude i datum, kdy jste je pořídili. Co třeba na ně umístit aktuální noviny s viditelným datem vydání? |