Pokud jde o pohodu, tu posezení u planoucího ohně nebo krbu zajistí téměř zaručeně. Potěšující je, že trendem současné doby je spojit takové příjemné posezení s nezanedbatelným užitkem efektivního vytápění. Ohniště dnešních krbů toho totiž umí a nabízí mnohem více, než jsme byli z minulosti zvyklí. Živý oheň samozřejmě nadále potěší plamenem a vytopí místnost, v níž je umístěn, jeho potenciál ale plně využijí teprve další moderní technologie.
Pomocí teplovzdušných rozvodů lze od krbu ohřívat celý dům a pomocí tepelného výměníku dokonce i vodu. Ostatně použijeme-li zmíněný tepelný výměník, můžeme pomocí polínek v krbu vytápět dům i klasickým teplovodním rozvodem pro radiátory nebo v podlaze. Takové řešení je ale technologicky náročnější a vyžaduje také méně běžnou krbovou vložku či krbová kamna.
Kouzla teplého vzduchu
V první řadě je třeba připustit, že chceme-li krb používat jako základní zdroj vytápění obytných prostor, jde o problém poměrně složitý. Příliš si ho nezjednodušíme ani tím, že rovnou uznáme, že není v našich silách celou zimu pravidelně přikládat a udržovat oheň, a jako primární zvolíme jiný zdroj tepla, přičemž krb ponecháme jen jako alternativní doplněk. I tak totiž musíme řešit rozvod tepla tak, jako bychom ani jinou možnost vytápění neměli.
Nejužívanějším systémem vytápění krbem je rozhodně rozvod teplého vzduchu. Velkou výhodou je, že teplo máme prakticky hned. Teplý vzduch „přímo" od krbu je navíc jako topné médium subjektivně nejpříjemnější.
I když lze takový systém instalovat svépomocí, z více důvodů se to pochopitelně nedoporučuje. Tím hlavním je otázka bezpečnosti. Je třeba brát v úvahu, že teplota horkého vzduchu vystupujícího od rozehřáté krbové vložky přesahuje hodnotu 300 ˚C. To je již zápalná teplota snadno hořlavých materiálů, například dřeva! Odborný projekt navíc dokáže již předem odhadnout, nakolik a za jakých podmínek vám teplovzdušný systém bude schopen zajistit tepelnou pohodu v požadovaných místnostech. Projekt musí také samozřejmě respektovat všechny odpovídající technické a bezpečnostní normy.
Nejjednodušším a nejméně zranitelným systémem rozvodu teplého vzduchu je rozvod vzduchu samotíží. Princip je založen na využití základní fyzikální zákonitosti, jíž je tendence teplého vzduchu stoupat vzhůru. Zpravidla je třeba přivádět čistý vzduch zvenčí trubkou, která ústí pod krbovou vložkou.
Objem tohoto venkovního vzduchu lze manuálně regulovat vsazenou klapkou. Krbovou sestavu tvoří krbová vložka s dvoupláštěm, který má čtyři otvory. Do nich se napojí flexibilní hliníkové trubky určené k rozvodu teplého vzduchu.
Ten pak samočinně (samotíží) na principu vytváření podtlaku stoupá vzhůru. Kvůli lepšímu nebo vůbec nějakému tlaku je třeba dodržovat vždy alespoň mírné stoupání trubky rozvádějící teplý vzduch. Distribuci tepla lze regulovat různými druhy ventilů či větracích mřížek, jejichž otevíráním a zavíráním regulujeme množství přiváděného teplého vzduchu. Nevýhodou tohoto systému může být nepříliš snadná regulace i víření vzduchu s mikroprachem. Tento nedostatek řeší další možné systémy rozvodu tepla.
Další možnosti
Kromě samotíže využívající fyzikální principy lze teplý vzduch transportovat také pomocí centrální ventilační jednotky. Ta z dvoupláště krbu či z prostoru obezdění odsává ohřátý vzduch a vede ho do ventilační jednotky, která je vybavena nastavitelným tepelným čidlem. Při dosažení určité teploty vzduchu uvede čidlo jednotku do pohybu a vzduch je ventilátorem vháněn do flexibilních rour a rozváděn do jednotlivých místností. Výhodou tohoto systému je rychlost a možnost lepší regulace, stejně jako možnost distribuovat teplý vzduch i do místností níže položených. Jeho nevýhodou jsou závislost na elektrické energii, dále možný hluk z ventilátoru a v neposlední řadě i kaňka v podobě spotřeby elektrické energie na provoz ventilační jednotky.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Když si rozumí voda s ohněm
Vedle teplovzdušných systémů vytápění se stále většímu zájmu těší teplovodní systémy. Pro tyto účely se dají použít nejenom krbové vložky, ale i cenově dostupnější krbová kamna, která se dodávají již s továrně montovanými teplovodními výměníky. Teplovodní vložka, která umožňuje přitápění a vytápění vodním systémem i ohřev teplé užitkové vody, je montována většinou v horní části ohniště a voda je ohřívána horkými spalinami odcházejícími do komína. Výměníky jsou svařeny z plechových výlisků nebo z trubek a mohou být připojeny na otevřený nebo uzavřený teplovodní systém. Pracovat mohou v soustavě s nuceným oběhem vody nebo v soustavě samotížné. Na rozdíl od horkovzdušných systémů je však připojení a provozování teplovodního vytápění technicky náročnější, pořízení je dražší a vyžaduje větší péči. Platí, že výkon otopné soustavy by měl být přibližně roven jmenovitému výkonu výměníku, pro jehož instalaci platí stejné zásady jako pro kotel ústředního vytápění rodinných domků.
K tomu je samozřejmě třeba kvalifikovaný projekt. Tyto systémy totiž musí být chráněny proti přetopení a dalším poruchám v oblasti oběhu vody, které mohou mít vážné následky a poškodit výměník, zdroj tepla i teplovodní soustavu. Proto musí být podle zvoleného typu soustavy už v projektu zahrnuty i ochranné prvky soustavy, které zajistí ochranu při přetopení, zaseknutí ventilů, vzniku přetlaku páry nebo třeba při výpadku elektřiny a zastavení čerpadla, kdy hrozí destrukce výměníku. Nebezpečím není teplota, ale narůstající tlak v systému. Narůstající objem horké vody a páry kompenzuje povinná expanzní nádoba. Tak je celý systém chráněn proti destrukci.
Teplovodní vytápění je vhodnější spíše pro rodinné domy než pro rekreační objekty. Má pomalejší náběh, ale na druhou stranu je jeho výhodou větší tepelná setrvačnost, možnost snadné regulace a menší prašnost. Teplovodní soustavy, u nichž je zdrojem krb nebo krbová kamna, jsou hodně závislé na způsobu přikládání. Teplotní výkyvy tak mohou být značné, což je uživatelsky dosti nepříjemné. I když budeme přikládat často a pravidelně, stejně nám v noci oheň vyhasne. Tento problém je možné vyřešit tím, že krb či krbová kamna zároveň topí do akumulačního zásobníku.
Na prvním místě komín
Aby naše plány a měření došly v praxi naplnění a my v zimě nemrzli, musí vše fungovat jak má. Jak víme, na papíře to často vypadá jednodušeji než ve skutečnosti. Proto je třeba vědět, že pro optimální výkon, chod a provoz krbové vložky nebo krbu má rozhodující význam stav a parametry komínu. Životně důležité se to ukazuje zvláště v případě dodatečné instalace do starší nemovitosti. Může se stát, že případné napravení chyb a uvedení stávajícího komínu do stavu odpovídajícího technickým nárokům na provoz zvoleného „ohřívače" i několikanásobně převýší cenu topidla. Pokud už uvažujete o podobné investici, vyplatí se začít u kominíka.