Nová doba už sice u nás odpočítala dvě desetiletí, některé názory se ale mění jen pozvolna. Mezi takové patří i pohled na klimatizaci jako na určitý typ nadbytečného luxusu s drahým provozem. Ke kořenům tohoto pohledu na věc může patřit to, že ještě donedávna jsme se s klimatizacemi setkávali leda tak na dovolené na pokojích lepších hotelů. Dalším důvodem může být, že cena elektrické energie, potřebné k provozu klimatizace, dlouhodobě „kolísá" pouze směrem vzhůru. Třetí a poslední příčinou poněkud chladného vztahu ke klimatizacím je často malá znalost toho, co dnešní klimatizační jednotky mohou majiteli rodinného domu nabídnout.
Souhrnem se dá říci, že soudobé klimatizace už dávno neodpovídají ani jednomu z výše uvedených předsudků. Tak, jako je to běžné už řadu let leckde na světě, začínají se pozvolna i u nás stávat běžným standardem.
Klimatizace pro každé počasí
Moderní klimatizace nemusí zahálet ani v zimě, na rozdíl od „klasického" topení, které v létě „stojí". To je velmi důležitý poznatek, který význam moderní klimatizační jednotky posouvá někam jinam, než je pouhé chlazení vzduchu několik málo měsíců v létě. Využít soudobé technologie v této oblasti lze totiž nejen v horkých dnech, ale také od podzimu do jara. V těchto přechodných obdobích klimatizace zcela postačí k temperování teploty v místnostech: rychle a levně prohřeje chladná rána a večery. Výhodou je především rychlost a možnost přesné volby času přitopení. Teplo naběhne okamžitě bez žádného rozehřívání.
Důležitou roli hraje také možnost volby místa, kdy netopíme zbytečně tam, kde nechceme. Přitápění klimatizační jednotkou se zabudovaným tepelným čerpadlem v jarních a podzimních měsících je novým ekologickým trendem, kdy tento typ topení patří mezi nejlevnější zdroje tepla. Navíc po dohodě s příslušným energetickým závodem, tzn. předložení certifikátu, že jde o jednotku s tepelným čerpadlem, je možné získat levnější tarif na odběr elektrické energie. V zimě se pak tyto moderní klimatizační technologie stávají ekonomicky velmi výhodným a přitom ekologickým doplněním jakéhokoliv základního typu topení. Součinnost klimatizace je ideální se všemi druhy topení.
Více článků z rubriky STAVBA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Tepelné čerpadlo a invertor
Úspornost a ekonomická výhodnost klimatizačních jednotek je dílem technického rozvoje, který jim dává do vínku „inteligentní" schopnosti. Některé typy jednoduchých splitových systémů (to jsou samostatné venkovní a vnitřní jednotky, které jsou kabely a speciální hadicí propojeny přes zeď s kompresorem) jsou konstruovány s možností reverzního chodu a fungují tak jako tepelná čerpadla. Výměník ve vnitřní jednotce slouží jako kondenzátor a ve venkovní jednotce zas kondenzátor nahrazuje výparník.
Klimatizační jednotky s tepelným čerpadlem mohou být nastaveny na automatický režim, kdy zařízení samo přepíná režim chlazení a režim tepelné čerpadlo podle nastavené teploty v interiéru. Coby tepelná čerpadla mohou splity fungovat v rozmezí venkovních teplot -5 až -15 oC, čímž téměř nahrazují vytápění. Dodají až třikrát více tepla, než spotřebují energie, takže v porovnání s klasickým přímotopem jde skutečně o výraznou úsporu. Pokud topný výkon takto fungující klimatizace zajistí pokrytí minimálně 65 % tepelné ztráty, lze navíc využít zvýhodněné sazby elektrické energie pro provoz tepelných čerpadel.
RYCHLÁ REGULACE
K rychlé regulaci již nastavené teploty klimatizační jednotky slouží „chytrá tlačítka". Původně nastavenou teplotu můžeme změnit pouhým stisknutím tlačítek TOO WARM nebo TOO COLD - tedy „příliš horko" nebo „příliš zima". Klimatizace si to přebere a z navolené teploty ubere, nebo naopak nějaký stupeň přidá. Nemusíme tedy složitě přemýšlet, kolik stupňů jsme původně zadali a o kolik bychom měli teplotu zvýšit či snížit, abychom se cítili optimálně. Někdy je těžké úplně přesně si představit, jak se budeme cítit v místnosti například při 22 °C za určité vlhkosti vzduchu - pokaždé to totiž může být jinak. Nehledě na to, že se každou chvíli cítíme jinak přecházením od jedné činnosti k jiné. Chvíli čteme, pak třeba začneme aktivně uklízet a hned nám začne být teplo. A to se dá rychle vyřešit stisknutím jediného tlačítka!
Čím dál více se na trhu uplatňují modely s tzv. invertorovou technologií. Tyto klimatizační jednotky jsou vybaveny regulací otáček kompresoru pro přizpůsobení podmínkám chlazení a vytápění. Na rozdíl od klasického provedení dokážou regulovat teplotu v místnosti mnohem přesněji a s nižší spotřebou energie. Od spuštění do náběhu požadované teploty v místnosti pracují s nejvyššími možnými otáčkami a výkonem až o čtvrtinu vyšším, a tím zkrátí dobu teplotního náběhu až na polovinu. Ve chvíli, kdy teplota v interiéru dosáhne požadované úrovně, začne pracovat invertorová jednotka v režimu pomalých otáček kompresoru a udržuje nastavenou teplotu. Tím dochází ve srovnání s běžným typem až ke 44% úsporám energie.
Vyšší pořizovací náklady na získání invertorové jednotky se vyplatí zejména při celoročním využití klimatizace na chlazení i vytápění. Kromě toho ale můžete klimatizací ještě větrat, filtrovat vzduch, ionizovat ho, zvlhčovat či odvlhčovat, zbavovat pachů a také parfémovat.