Pojištění majetku by mělo být samozřejmostí
Každý byt či dům by měl mít sjednané pojištění majetku, které zahrnuje pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Neštěstí totiž nechodí po horách, ale po lidech, a i když si říkáte, že vám se přeci nic stát nemůže, stačí chvilka a vše je úplně jinak.
Víte, že pojištění majetku by měl mít sjednané jak vlastník domu nebo bytu, tak i ten, kdo bydlí v podnájmu a má v bytě své vybavení?
Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti
Jak zmiňujeme výše, pojištění majetku zahrnuje pojištění domácnosti a nemovitosti. V čem se jednotlivá pojištění liší a proč je lidé často zaměňují?
Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení domu nebo bytu, patří sem spotřebiče, nábytek, věci osobní potřeby, sportovní vybavení, knihy, šperky a podobně. Spolu s nimi mohou být pojištěné i vestavěné součásti jako podlahy, kuchyňská linka a sanitární vybavení, to je ale třeba si vždy ověřit u konkrétní pojistky.
Pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou, včetně zdí, omítek, oken, střechy, dveří, okapů atd. Zároveň mohou být do pojištění nemovitosti zahrnuty i vedlejší stavby jako kůlna, bazén, garáž, skleník a další.
Víte, že když si nejste jisti, co patří do pojištění domácnosti a co do pojištění nemovitosti, může vám pomoci následující rada? Představte si, že váš dům můžete vzít do ruky a otočit ho vzhůru nohama. Co se z něj vysype, to spadá do pojištění domácnosti. Co zůstane, to patří do pojištění nemovitosti.
Jak si dobře pojistit majetek?
Základem každé dobré pojistky jsou správně nastavené pojistné limity a dobře zvolená pojistná rizika. Důležité také je přečíst si podmínky pojištění, včetně výluk, tedy situací, na které se pojistka nevztahuje. Není totiž nic horšího než si myslet, že se pojištění vztahuje třeba i na povodeň a pak zjistit, že tomu tak není.
Pojistné limity je důležité nastavit tak, abyste si v případě pojistné události mohli za plnění od pojišťovny pořídit nové věci. V případě pojištění domácnosti by tak pojistná částka měla odpovídat součtu cen všeho vybavení a věcí, které byste v případě škody znovu pořizovali. U nemovitosti by měla odpovídat ceně, za jakou můžete znovu postavit srovnatelnou nemovitost.
A pojistná rizika? Nad těmi se dobře zamyslete a pojistěte se proti těm, která vám reálně hrozí.
- Domácnost můžete pojistit proti vodovodním rizikům, vloupání, loupeži a živelným rizikům jako požár, úder blesku, přepětí na elektrospotřebičích, pád stromu, vichřice, krupobití a další.
- Spolu s pojištěním domácnosti si můžete sjednat také pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě.
- Pojištění nemovitosti se vztahuje na živelná rizika (požár, úder blesku, krupobití, pád stromu, náraz vozidla, vytečení vody z akvária, tíha sněhu atd.), u některých pojistek také na škodu způsobenou mrazem nebo třeba rozbití skla z jiné příčiny než pojistným rizikem. Dál se můžete připojistit také pro případ vandalismu, odcizení stavebních součástí a v některých případech i proti povodni a záplavě.
- Společně s pojištěním nemovitosti si můžete sjednat také pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které přijde vhod třeba ve chvíli, kdy pád střešní krytiny z vaší střechy poškodí někoho na zdraví nebo majetku.
Náš tip na závěr: Pojištění majetku pravidelně aktualizujte. Nemovitost se časem zhodnocuje, do domácnosti si zase pořizujete nové věci. Když pojistku nebudete aktualizovat, kromě toho, že v případě pojistné události plnění nevystačí na pořízení nových věcí se taky vystavujete rizika podpojištění a pojišťovna pak bude plnění krátit.