Máte našetřeno? Pak máte vyhráno
Pří nákupu nemovitosti se dnes nevyhnete tomu, abyste alespoň část nemovitosti financovali z vlastních zdrojů, je to dáno regulacemi ČNB, která kvůli přehřívání trhu s nemovitostmi začala regulovat poskytování hypotečních úvěrů.
Nehledě na regulace ale vždy platí, že čím více vlastních zdrojů máte, tím lépe. Pokud banka vidí, že část nemovitosti budete financovat vlastními zdroji, stáváte se z jejího pohledu solventnějšími, a tedy méně rizikovými. Pozitivně se tento fakt promítne na úrokové sazbě – a ve výši splátek.
Vlastní zdroje vám mohou pomoci i s vyjednáváním o ceně nemovitosti. Také původní majitel chce, aby prodej byl hladký a movitější zájemci tak mají logicky přednost. Tuto pozici můžete využít při vyjednávání o kupní ceně.
Hypotéka je častou volbou
Hypoteční úvěr je dnes již známým pojmem a velmi často využívaným produktem pro financování koupě nemovitosti. Pro jeho získání budete muset bance prokázat svou bonitu – tedy schopnost úvěr splácet. Banka bude zkoumat zejména vaše příjmy, a to minimálně za poslední rok. Soustředit se bude i na to, zda jste zaměstnaní či podnikáte a v jakém oboru působíte. Obvykle se vás bude ptát na vaše současné životní náklady a bude ověřovat, zda již nečerpáte nějaké další úvěrové produkty.
Pokud vše půjde hladce, dostanete úvěr v požadované výši a s domluvenou úrokovou sazbou. Dále banka bude chtít ocenit nemovitost, kterou kupujete, a bude požadovat zástavní právo. Pokud byste úvěr nebyli schopni splácet, banka může nemovitost zpeněžit.
Po obdržení úvěru se stanete vlastníky nemovitosti a úvěr budete postupně umořovat formou měsíčních splátek, která obsahuje složku tzv. úroku a úmoru. Zatímco úrok představuje „poplatek“ bance za poskytnutí úvěru, který se vypočítává z dlužné částky, úmor snižuje dlužnou částku. Na začátku tedy splátka obsahuje větší podíl úroku, ke konci splácení je hlavní složkou splátky úmor.
Řešením může být také překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr, který je někdy zvaný jako meziúvěr, je úvěrem ze stavebního spoření. Klienti jej využívají v případě, kdy nemovitost chtějí financovat pomocí úvěru ze stavebního spoření (tj. produktem velmi podobným hypotečnímu úvěru), avšak pro jeho získání ještě nesplňují podmínky. Platí u něj však stejné podmínky jako u hypoték, tzn. je třeba financovat minimálně 10 % kupní ceny z vlastních zdrojů
Tento úvěr vám neposkytne klasická banka, jde o produkt nabízený stavebními spořitelnami. Překlenovací úvěr řeší problém nesplnění určitých podmínek pro získání úvěru ze stavebního spoření. Jde však o nákladnější variantu, kdy dočasně splácíte pouze úrok (nesnižujete tedy dlužnou částku) a současně spoříte na stavebním spořením. Po naspoření cílové částky získáváte úvěr ze stavebního spoření a začínáte splácet úrok i úmor.