Nabídka v sortimentu dveří, kování a klik je natolik bohatá, že šanci vybrat si, nejen co se do interiéru hodí, ale i podle stavu peněženky, má každý. Dveře můžeme mít od těch nejlevnějších pofóliovaných, jejichž cena začíná kolem patnácti stovek, přes laminátové, MDF, dýhované až po masivní, plné, prosklené, a to z jedné třetiny, ze dvou, skleněné čiré, z pískovaného nebo barveného skla. Nejčastější jsou stále ještě dveře otevírací, pravé nebo levé, v šířce 60 cm. Můžeme mít ale i posuvné nebo zalamovací.
CO JE TO ROZTEČ |
■ udává v milimetrech vzdálenost středu otvoru kliky od osy otáčení klíčem, podle evropských norem by měla být 90, 88, 70 mm |
Co je uvnitř
Podle ceny poznáme, z jakého materiálu je povrch, ale i vnitřek dveří. Pokud se budeme bavit o dveřích interiérových, od nichž očekáváme, že budou lehké a nemáme na ně žádné velké bezpečnostní požadavky, postačí nám ty, jejichž vnitřek je vyplněný papírovou voštinou. Jedná se o tvrzený papír, připomínající plástev medu. Dveře, které nás vyjdou na dva a půl tisíce, budou tedy s největší pravděpodobností pofóliované a vyplněné právě papírovou voštinou. Mohou být i velmi pěkné a službu nám udělají, jen od nich nesmíme čekat, že se jejich vzhled v nejbližších deseti letech nezmění.
Pokud od dveří očekáváme právě toto, zvolme dveře laminátové, vyplněné rovněž voštinou, případně podýhované, k jejichž výplni se ve vyšších cenových relacích používá odlehčená MDF deska. Laminátové dveře jsou velmi praktické, dobře se udržují a od dýhy je prakticky nerozeznáme. Máte-li ale rádi v interiéru přírodní materiál, sáhněte po dýze.
DVEŘE PODLE MATERIÁLU |
■ pofóliované ■ laminátové ■ dýhované ■ masivní ■ plné, prosklené ■ skleněné |
Podlaha tmavší než dveře
Dveře z přírodní dýhy jsou krásné a vydrží takové mnoho let. Pozor ale na kombinování více druhů dřevin. Nikdy bychom neměli kombinovat materiály z odlišných barevných skupin, tedy např. třešeň a ořech, důležitá je i struktura podlahy. Ta by měla být vždy o jeden až dva odstíny tmavší, a pokud jde její barva dočervena, např. třešeň, neměly by být dveře dožluta. V poslední době jsou moderní exotické dýhy různých odstínů, a to jak na podlahu, nábytek, tak i na dveře, není tedy od věci požádat o pomoc bytového designéra.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Z exotických dýh patří k těm nejčastěji používaným, teak, wengé, zebrano, makassar, z tuzemských pak třešeň, ořech, dub, buk. K velmi hezkým kombinacím patří tmavé dýhy (kromě exotických i ořech) s běleným dubem nebo běleným ořechem. Toužíme-li po skutečně přírodním materiálu, zvolme dveře z masivu. Jejich cena je ale vyšší, navíc masiv v interiéru pracuje, a tvar dveří se tedy může změnit.
DRUHY KOVÁNÍ |
■ štítové − v celku − do části kování, které je přišroubované ke dveřnímu křídlu je posazena klika a pod ní otvor na klíč ■ rozetové − dvě části − jedna rozeta je pod klikou, druhá totožná kruhová část pokrývá klíčovou dírku |
Klika cvakla
Klika je třešnička na dortu a domnívat se, že na dveře dáme staré kliky, je hrubou chybou. Klika by měla ladit nejen s dveřmi, ale i celým interiérem. Máme-li spotřebiče a zařizovací předměty v hliníku nebo nerezu, vzdejme se touhy po zlatých klikách. Stejně tak si nemůžeme zařídit byt v duchu přísného funkcionalismu a vyzdobit dveře starožitnými klikami. Dalším pravidlem je, že na jednoduché dveře nepatří kliky příliš zdobné.
Trendem jsou spíše ty dělené s rozetou, jejich nevýhodou je však složitější montáž a vždy by měly být prošroubované. Kliky pak můžeme mít mosazné, leštěné nebo matné, a to satinované či broušené, ale i chromované, které mohou být lesklé, matné, případně kombinací obojího. Velmi módní je v poslední době titan, který je navíc i hodně odolný.