Způsob otevírání dveří může zásadně změnit charakter interiéru, a to v kladném i záporném slova smyslu. Dříve, než se definitivně rozhodnete pro určitý typ, projděte celý byt a jako v interaktivní hře si zkuste otevřít dveře do každé místnosti. Zohledněte přitom, jaký nábytek bude v blízkosti dveří stát a jaký způsob otvírání bude v daném případě vhodnější. Budete překvapeni, kolik místa vám mohou ušetřit správně zvolené dveře.
Otvírání dveří
Tradiční a nejpoužívanější dveřní systém představují dveře otočné. Oproti jiným typům spadají do té levnější kategorie, cena ale není to nejdůležitější. Kvalitní konstrukce křídla a jeho upevnění zajišťují dokonalou zvukovou a tepelnou izolaci. Ale v žebříčku nejméně efektivních prostorově úsporných řešení stojí na druhém místě, hned za dveřmi kyvnými. Záleží jen na vás, která z těchto vlastností bude pro vás prioritní. Podobně náročné na prostor jako dveře otočné jsou dveře kyvné, obecně zvané lítačky. Princip otevírání funguje na pouhém zatlačení. Křídlo dveří se pak samo pohybově zklidní a dovře bez vašeho přičinění. Pokud doma vedete neustálé spory o nedovřené dveře, mohou být tím pravým řešením.
Modernější a prostorově méně náročnou obdobou kyvných dveří jsou dveře posuvně kyvné. Spojují hned dva způsoby otevírání a i zde stačí pouze zatlačit. Fungují na principu posunuté osy otáčení. V první fázi otevření se dveřní křídlo začne otevírat jako u klasických dveří otočných a zhruba v jedné třetině začíná zasahovat do obou dvou prostorů s tím, že dochází k posouvání dveří k závěsové straně.
Dalším způsobem otevírání dveří je skládání. Řadí se sem dveře lamelové (skládací a harmonikové), které sluší především interiérům laděným do prvorepublikového období. Nevyžadují příliš okolního prostoru, ale v okamžiku jejich úplného rozevření nevyužijete celou šířku průchodu mezi zárubněmi. Z hlediska úspory místa jsou skvělou volbou dveře posuvné, a to buď posuvné po stěně, nebo zasouvací mezi stěny. Druhá varianta vyžaduje stavební zásah a je nutné s ním počítat už ve fázi hrubé stavby. V případě rekonstrukce bytu se bez stavebních úprav neobejdete.
Posuvné dveře mají sice nižší tepelnou a zvukovou izolaci, ale vyžadují minimální prostorové nároky. Rozhodnete-li se pro dveře posuvné po stěně, nezapomeňte, že vzhledem k odsunu dveřních křídel do stran není možné využít prostor kolem dveří, respektive podél stěny.
U dveří zasouvajících se do stavebního pouzdra tento problém není. Posuvné dveře jsou ideální do menších interiérů a do domácností, kde je kladen důraz na snížení fyzické námahy (senioři, děti, handicapované osoby).
Kromě základní funkce uzavření místnosti mohou po stěně posuvné dveře efektivně rozdělit prostory, které jsou spolu spojeny, ale zároveň mají vlastní roli a význam. Posuvné dveřní křídlo plní navíc roli estetickou.
Neprávem podceňované zárubně
Zárubně jsou součástí dveřního komplexu a spolu s dveřní výplní by měly tvořit harmonický celek. Nevhodně zvolený rám dveří může kazit výsledný dojem a naopak. V minulosti běžné kovové zárubně dnes nahrazují zárubně obložkové. Jejich výhodou je přizpůsobivost výškově nestejnorodým podlahám, šířce stěny a vsazují se až v samotném závěru stavby. Odpadá tak možné poškození během probíhajících stavebních prací. Velmi žádané jsou bezpolodrážkové dveře. Výsledkem je jednoduchý vzhled - v okamžiku, kdy jsou dveře zavřené, tvoří oba komponenty jednu linii.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Materiály a povrchy dveřních křídel
Dveře podléhají aktuálním trendům podobně jako módní doplňky. Kromě samotného designu zohledněte především materiál, ze kterého je povrch dveří vyroben, a jeho vhodnost do určených prostorů, tzn. odolnost vůči zašpinění, poškrábání, páře...
Dveře můžeme dělit podle použitého materiálu na umělé a přírodní. Mezi umělé povrchy se řadí laminát, odolný vůči oděru, horké páře, horkým předmětům i vzniku skvrn. Dalším typem dveří s umělým povrchem jsou dveře fóliované. Podobně jako předchozí lamino jsou použité fólie odolné vůči běžným vlivům rodinného života, především však proti poškrábání.
Oblíbeným přírodním materiálem je dýha. Zastánci oceňují především její přirozenost a originalitu. Dýha sice vyžaduje šetrnější zacházení, ale naproti tomu umožňuje doslova designové hrátky s dveřními vlákny a dveře mohou bez nadsázky působit jako umělecké dílo. Vybírat můžete dýhy od tradičního buku a dubu přes hrušku, ořech, javor, břízu či moderní stříbrný dub až po designově výrazné zebrano, padouk, bubingo či wengé. V současné době jsou velmi populární exotické dýhy jako citron, polární ořech či indické jablko.
Špičkou mezi přírodními materiály je samozřejmě masivní dřevo. Dveře složené z masivních vrstev dřeva nevyužívají klasickou sendvičovou konstrukci, ale designové masivní vlysy, které jsou spolu vzájemně spojeny.
Průzračné sklo
Skleněné povrchy symbolizují pocit lehkosti a čistoty. Doby, kdy sklo patřilo jen k výplním nábytku, jsou pryč. Sklu jako stavebnímu materiálu je věnováno podstatně více prostoru. Není pravda, že sklo náleží jen vysoce moderním interiérům. Sklo má skvělou vlastnost prosvětlit a pocitově odlehčit, což může být vítaným prvkem ve starších domech.
Ukázkovým příkladem jsou celoskleněné interiérové dveře. Všude tam, kde chybí světlo, se uplatní celoskleněné dveře, které dodají místnosti svěží jiskru. Můžete je osadit jak do klasické obložkové zárubně, tak do vestavných pouzder bez obložek. K jejich usazení se používají speciální hliníkové lišty. Počítejte ale s tím, že je nutné použít speciální kování určené pro skleněné výplně.
Kliky a kování
Moderní trendy a směry v bytovém designu samozřejmě kompletně ovlivňují vzhled dveřního kování.
Může se zdát, že je klika jen nepodstatná součást interiérového vybavení. Zdání ale klame, dveřní kování patří k důležitým bytovým doplňkům a neměli byste jeho výběr podceňovat. Stejnou péči, jakou věnujete výběru samotných dveří, věnujte i tvaru a povrchu kování. Jednotlivé modelové řady kování umožňují sladit dveřní a okenní komponenty v jeden celek a přizpůsobit design bytovým doplňkům. Kromě designové stránky zohledněte také praktičnost kliky, způsob uchopení a kvalitu zpracování.
ROZMĚRY DVEŘÍ
Šířka - standardně 60, 70, 80 a 90 cm, přičmž úzké dveře jsou určené pro koupelny, toalety či spižírny, šířka 80 až 90 cm představuje klasické interiérové či vstupní dveře.
Výška - standardní výška dveří 197 cm je stále častěji nahrazována dveřmi o výšce 210 cm.
Atypická výška - není problém zakoupit dveře o výšce 220 či 230 cm i jiného rozměru, (čím vyšší dveře, tím více síly je potřeba k jejich otevření).