(KOMERČNÍ PREZENTACE)
Důvodů, proč v domech a bytech dochází k výkyvům vlhkosti, existuje celá řada, a tak se i projevy vysoké vlhkosti často liší. Řešení bývají různá, ať už jde o babské rady nebo profesionální cesty.
Právě na druhou z variant se specializuje internetový obchod Vzdušín, který vám v dnešním článku přináší několik tipů, jak se s vysokou vlhkostí poprat.
Jestliže si nejste jistí, zda je vlhkost vzduchu u vás doma na takové úrovni, aby vyžadovala radikální řešení, pořiďte si domů vlhkoměr.
Jedná se o malou digitální krabičku, která vyjde pouze na pár stovek. Neustále vám bude ukazovat teplotu a vlhkost vzduchu v pokoji, do kterého ji umístíte. Jestliže budou hodnoty vlhkosti vyšší než 60 %, máte doma příliš vlhko.
Větráním nejen k čerstvému vzduchu
Naprosto základní cestou k regulaci vlhkosti vzduchu je nepochybně pravidelné větrání. Je však třeba vědět, jak to dělat správně.
V létě není problém mít otevřená okna třeba celý den, avšak v zimních měsících by vám to přineslo pouze obrovské účty za energie. A to stoprocentně nechcete.
Proto během zimních měsíců raději vsaďte na krátké, ale intenzivní větrání - alespoň na patnáct minut. Nejlepší bude, když se vám podaří vytvořit průvan, díky čemuž se do bytu rychle dostane čerstvý vzduch a vyvětrá se vlhkost. Na mikroventilaci byste se v této souvislosti bohužel spoléhali marně.
Bez starostí s odvlhčovačem
V některých případech obyčejné větrání ale nestačí, a tak je potřeba přijít s efektivnějším řešením. Tím by pro vás mohl být elektrický odvlhčovač vzduchu, který na Vzdušínu najdete v mnoha různých variantách a velikostech.
Stačí si jen ujasnit, co od svého nového odvlhčovače vlastně očekáváte a podle toho vybrat vhodný model.
VIDEO:
Samozřejmě, že by měl zbavovat vzduch vlhkosti, ale kromě toho může mít i jiné funkce, které vám usnadní jeho obsluhu.
Určitě se hodí například digitální hygrostat, díky kterému budete mít možnost vlhkost automaticky udržovat v určitých hodnotách. V potaz se vyplatí vzít také hlučnost provozu a to, jak velkou místnost bude schopen obsloužit.
Důležitým aspektem při výběru odvlhčovače je i to, jak často se mu budete moci věnovat. Vodu, která se ze vzduchu kondenzuje, je totiž logicky potřeba někam odvádět.
Některé odvlhčovače to dovedou samy a pomocí čerpadla vodu odvedou do umyvadla nebo otvorem ve zdi. U jiných modelů se zase voda uchovává v nádržce, kterou je třeba jednou za čas vyprázdnit.
Kromě těchto vychytávek vám mohou odvlhčovače nabídnout i další funkce, kvůli kterým byste jinak museli koupit zvláštní zařízení. Nejčastěji se setkáte s čištěním vzduchu, kdy je součástí odvlhčovače i filtr, který vzduch zbavuje prachu, pylu a dalších drobných nečistot. Jiné jednotky zase zvládnou vzduch například ohřívat.
Tepelné šoky
Někteří odborníci doporučují také techniku tepelného šoku. Spočívá v tom, že zavřete všechna okna a celý prostor utěsníte a poté ho nadměrně vytopíte. Vlhkost se díky zvýšené teplotě uvolní do vzduchu, a když pak intenzivně vyvětráte celý byt, tak odejde ven.
Pokud však máte s vlhkým vzduchem opravdu velký problém, mohla by se vám tato metoda dost prodražit.
Odvětrávací systémy
Jak už jsme v článku naznačili, při boji s vlhkostí je větrání naprosto klíčové. Zejména to platí pro místnosti, kde se vlhkost neustále tvoří, jako je kuchyně nebo koupelna.
Bohužel právě tyto místnosti často postrádají okna, a tak je potřeba odvětrávání vyřešit odvětrávacím systémem. Když ho totiž zapnete při vaření nebo po sprchování, vlhkost se hned odsaje ven, a vy se tak nebudete muset potýkat s jejími negativními následky.