Postupné snižování nároků na bydlení, vzhledem s přibývajícím věkem, bylo součástí projektové práce studia Yonder, které návrh domu v regionu Allgäu provedlo. Stěhování manželského páru mělo probíhat postupně a první myšlenka obsahovala něco podobného a srovnatelného s věžovým domem, který by rostl odshora dolů, spolu s potřebami manželů. V plánu bylo realizovat lehkou hliníkovou střechu PREFA Aluminiumprodukte a pod ní horní patro s obytným podkrovím z křížem lepeného dřeva, které by klienti mohli poměrně rychle používat. V dalších fázích výstavby mělo být realizováno patro pro hosty a přízemí se saunou.
Z nejrůznějších důvodů se však mnohé věci ubíraly jiným směrem a architekti postupně řešili nové rámcové podmínky. Nakonec byl dům realizován s nižší výškou, než bylo plánováno. Malá sauna a domek pro hosty byly umístěny samostatně vedle starého vzrostlého stromu u svahu. Obě stavební konstrukce jsou propojeny otevřenou dřevěnou terasou, která tvoří centrum každodenního dění, jako na otevřeném dvoře. Odtud je pozoruhodný panoramatický výhled do krajiny. V samotném domě je o něco silnější zaměření na výhledy prostřednictvím specificky umístěných oken. Díky tomu jsou vhodné i pro každodenní život klientů a nepůsobí prvoplánově.
Otevřený obytný prostor obsahuje plochy, které lze přiřadit k rutinním činnostem – okno u snídaně, večerní výhled, ochranná stěna vedle křesla na čtení. A rozhodující roli hrají v Oberreute-Irsengund také barvy. Místnosti jsou z velké části vymezeny dřevěnými povrchy. Pouze místnosti s dveřmi mají barvu, která byla použita na stěny, mezistěny a vypínače světel: černá sauna, noční modrá koupelna, oblačně šedá ložnice.
Exteriéru vládne čistý a udržitelný dřevěný povrch fasády v přírodním odstínu. Na střeše pak falcované šablony PREFA 44 × 44 spolu s plechem PREFALZ v odstínu přírodní hliník. Přirozenost hliníku vyzařuje ze všech tří budov projektu – rodinného domu, sauny a přístřešku pro auta, kde byla hliníková krytina použita i na fasádě.
Prostor pro budoucnost
Architektonická kancelář Katji Knaus a Benedikta Bosche, Yonder, se nachází v městské oblasti s vysokou hustotou zástavby. To, co se pro někoho zdá být nevýhodné, se pro Yonder jeví jako velká a sympatická výhoda. To platí jak pro prostory, v nichž pracují, tak pro jejich návrhy a stavby. Je to nenapravitelný optimismus studia založeného v roce 2011, nebo je za tím něco jiného?
„Rádi zkoumáme a ukazujeme individuální potenciál míst, pro která vytváříme návrhy. Naším cílem je realizovat životní prostory pro klienty. V souhře s okolím vedou materiálové charakteristiky, potřebný prostor a konstrukční limity k místně specifickým architektonickým řešením. Sériově projektované návrhy jsou pro nás poměrně obtížné, protože každý projekt s sebou přináší vlastní otázku, která si zaslouží samostatnou odpověď, a to jak na úrovni s investorem, tak se zhotovitelem stavby“ upřesňuje Katja Knaus.
V případě domu na svahu měli všichni zúčastnění řemeslníci a odborníci pracovat na staveništi včas a podle harmonogramu, aby se snížilo koordinační úsilí, čas, a nakonec i náklady. Jednoduché a výrazné detaily, které Yonder realizuje, se do značné míry opírají o výměnu názorů a zkušeností s realizačními řemeslníky přímo na staveništi. To neznamená, že by vznikalo méně otázek ve stavebním smyslu, jen je možné je koordinovat smysluplně a pragmaticky. „V Oberreute jsme používali výhradně přírodní materiály s co nejnižší možnou uhlíkovou stopou, jako je přírodní dřevo, přírodní hliník, kámen a sklo, i proto jsme ocenili zkušenosti lidí, kteří s danými materiály denně pracují“ uzavírá Benedikt Bosch.
O projektu: |
Země: Německo |