(KOMERČNÍ PREZENTACE)
Zásady bezpečné práce ve výškách (povinnosti zaměstnavatele)
Existují závazné normy, které upravují povinnosti zaměstnavatelů a zaměstnanců v oblasti bezpečnosti práce. Je to zejména zákoník práce (§ 103 odst. 2 a 3), podle nějž je nutné zajistit každému pracovníkovi školení k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Školení o práci ve výškách se věnuje část XI. Jaké ochranné pomůcky musí zaměstnavatel zajistit zaměstnancům pracujícím ve výšce, pak upravuje nařízení vlády č. 362/2005 Sb.
Práce na žebříku
Práce ve výšce je jednoduše činnost vykonávaná v jakékoliv výšce nad zemí, avšak od výšky 1,5 metru jsou zaměstnavatelé povinni zajistit zaměstnancům ochranné prostředky proti pádu. Nejčastější práce ve výškách se vykonávají jednoduše na žebříku. I taková práce má však svá pravidla. Jedním z nich je, že od 5 metrů výšky musí být pracovník zajištěn pomocí osobních ochranných prostředků podle souvisejících nařízení.
Dále je v těchto pravidlech například upraveno, že se žebříky používají jen pro krátkodobé práce s ručním nářadím, při nichž se nevyužívá nebezpečných nástrojů (řetězová pila) a ne všichni vědí, že po žebříku mohou být vynášena pouze břemena o hmotnosti do 15 kg a že na něm nesmí současně operovat více než jedna osoba. Dodržováním těchto pravidel se vyhnete pokutám, ale především neštěstím a úrazům spojených s nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Pád ze žebříku je totiž statisticky jedním z nejčastějších pracovních úrazů u nás.
Důležitá je i kontrola vybavení před použitím. Zda žebřík nemá mechanickou závadu, uvolněné stoupačky nebo praskliny. Pozor si dáváme i na správné ustavení a povrch nebo vyklizený prostor kolem pracovního místa. Nikdy se také neotáčíme k žebříku zády.
Důležitost profesionálního vybavení
Nejen dodržování bezpečnosti, ale i kvalitní a profesionální vybavení je nedílnou součástí každé výškové práce. To platí jak pro profesionály z oboru nebo výškové techniky, kteří používají celotělové pracovní úvazky nebo systémy zachycení pádu, tak pro všechny, kdo ke své práci nebo údržbě domu využívají třeba jen základní vybavení, jakým jsou žebříky.
Profesionální žebřík nebo lešení musí vždy splňovat vysoké nároky na bezpečnost. Vybírat můžete z široké nabídky typů podle použití nebo materiálu. V nabídce jsou hliníkové a dřevěné žebříky s různou nosností, délkou a stabilitou. Existují několikadílné výsuvné, univerzální nebo kloubové atd.
Jak vybírat
Délku volíme podle toho, jakou maximální pracovní výšku chceme dosáhnout s přihlédnutím k výšce pracovníka a v jakém záběru se bude pracovat. Kolik musí žebřík, schůdky nebo lešení unést při zohlednění hmotnosti osob a pracovního materiálu je také důležitý parametr stejně jako odpověď na otázku, zda se bude žebřík často přenášet nebo stěhovat. V neposlední řadě záleží i na materiálu. Některé práce si žádají produkty odolné vůči určitým okolním vlivům, např. proti chemikáliím, teplotám nebo elektrickému proudu.
Pro správně zvolený žebřík nebo lešení je dobré položit si těchto několik základních otázek, které vám usnadní výběr, nebo se zeptat na radu u profesionálních prodejců či samotných zaměstnanců, kteří ze zkušeností vědí, co jim jejich práci ve výškách usnadní a nejlépe zabezpečí.