Objem budovy rodinného domu v Ratingenu byl uzpůsoben sousedním stavbám, což jsou většinou vily z přelomu století. Kopíruje jejich výšku okapů i tvar střechy. Typem a rozměry tak projekt věrně zapadá do svého okolí a valbová střecha odkazuje na reprezentativní a luxusní styl, kterým je Ratingen známý.
Početná rodina a mnoho jejich pravidelných hostů
Düsseldorfští architekti měli za úkol navrhnout dům pro rodinu se čtyřmi dětmi a s prostorem pro časté návštěvy. Vzhledem k otevřenému konceptu přízemí se rozhodli umístit do horních pater poměrně velký počet pokojů. Pro zajištění maximálního pohodlí a soukromí všech členů rodiny je dům rozdělen do tří funkčních zón. Rodiče si užívají klidné zázemí v podkroví s přístupem na prostornou terasu, zatímco první patro je plně vyhrazeno dětem s čtyřmi pokoji, dvěma koupelnami a hernou. Přízemí pak nabízí pro všechny velkorysé otevřené prostory, které se mohou v letních měsících díky posuvným dveřím plynule propojit s terasou a zahradou.
Omítka vs. hliník
Investoři výslovně požadovali, aby byl při budování jejich nového domova použit moderní a ekologický způsob výstavby. Vila je proto tvořena dřevěnou rámovou konstrukcí s minerální izolací, zvenku opláštěná difúzně otevřenými dřevovláknitými izolačními deskami a omítnutá a natřená metalickou fasádní barvou. Kombinace kosočtvercového hliníkového obkladu s metalickou barvou dřevostavbu individualizuje a názorně ukazuje, že ani systémové stavby nemusí vypadat vždy stejně.
Architekti přirovnávají fasádu k detailnímu obrazu rybí kůže, která se neustále mění ve světle, je vizuálně těžko hmatatelná a vždy zajímavá, protože nikdy není všední, nikdy není monotónní. Barevná paleta jejího povrchu se pohybuje od stříbřitě šedé až po bronzovou a třpytivě zlatou. Je zcela příhodné, že architekti akcentovali části budovy bronzově zbarvenými kosočtvercovými šablonami PREFA na střeše a na vstupním portálu a dali jinak rovné fasádě vizuálně přitažlivé body. Leona Geitnerová zmiňuje, že: „Kosočtvercové obklady PREFA mají tu správnou barvu a umocňují třpytivý účinek fasádní omítky. Vše spolu vzájemně monochromaticky ladí.“ Také odvodnění střechy bylo realizováno prostřednictvím integrovaných žlabů a čtvercových svodů PREFA. A parapetní plechy jsou taktéž z hliníkového plechu. Tímto způsobem bylo možné zaručit, že barvy všech povrchů budou tón v tónu. Jedině rohová okna cíleně narušují dokonalý obraz fasády a činí dům ještě zajímavějším. Podobné drobné designové posuny se v projektu vyskytují opakovaně.
O projektu:
Země: Německo
Objekt, místo: rodinný dům, Ratingen
Typ stavby: novostavba
Architekti: Geitner Architekten
Realizace: Benker & Wessedorf Bedachungen
Typ střechy: PREFA falcovaná šablona 29 × 29
Barva střechy: bronzová
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 20 × 20
Barva fasády: bronzová
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
Zdroj: cz.prefa.com