A nyní je opravdu z čeho vybírat. Na trhu je množství nových bytů a rodinných domů již dokončených, právě dokončovaných, v různých fázích výstavby či plánovaných. A i když si nové bydlení pořizujeme jednou, maximálně dvakrát za život, je to jako při výběru jakéhokoli zboží - čím větší množství si prohlédneme, tím častěji si klademe otázku: Který z nich je ten pravý?
Je velmi těžké zobecnit, jaký byt/rodinný dům je nejlepší. Každý člověk či rodina má odlišné požadavky a preferuje jiný životní styl a, a proto se budou zásadním způsobem lišit i představy o ideálním bydlení. Je také pochopitelné, že jiné nároky na bydlení máme dnes a něco jiného nám bude vyhovovat za pár let. Ovšem vzhledem k tomu, že bydliště většinou neměníme s příchodem každé nové životní situace, je při výběru nového domova třeba myslet dopředu. Je-li to samozřejmě alespoň trochu v našich možnostech, zejména finančních.
Následující řádky vycházejí z dlouholetých zkušeností tvůrců specializovaného portálu Kde Chci bydlet.cz s českým rezidenčním trhem. Prostřednictvím nich se vám pokusíme nastínit několik základních otázek, které byste si rozhodně neměli při výběru nového domova zapomenout položit. Napsané se zdají být logické a jednoduché, prostě žádná věda. Ale přesvědčili jsme se, že ne vždy nás napadnou v tom správném okamžiku. Nebo nám v danou chvíli přijdou podružné a mávneme nad nimi rukou. Což se nám pak může nepěkně vymstít.
Místo je důležité
Je zcela logické, že rodiny s malými dětmi preferují bydlení co nejblíže k přírodě, například na okraji města či v zelenější části městské aglomerace. Oslněny jsou vidinou dlouhých procházek s kočárkem, spokojeně se batolícími potomky, skotačícími předškoláky… Jenže ti, kteří přemýšlejí o budoucnosti svých dětí - a i o své vlastní, to tak růžově nevidí. Už dnes vědí, že čas utíká jako voda a bezproblémová dosažitelnost mateřské školky, škol základních i uměleckých či sportovního zařízení musí při výběru místa hrát významnou roli. Přijde totiž okamžik, kdy potomkům už nebude stačit zahrádka u domu či hřiště, kam dojdou pěšky. A vozit je pravidelně autem do školy nebo na každou mimoškolní aktivitu zvládá opravdu jen málokdo. Jak časově, tak finančně.
Vycházíte-li zadobře se svými vlastními rodiči či jiným příbuznými, za zvážení jistě stojí i snadná dosažitelnost těchto domácností. Nejlépe prostředky hromadné dopravy. Jedno nepěkné přísloví sice praví, že bezpečná vzdálenost od tchyně je padesát kilometrů, ale ne každá tchyně odpovídá tomuto zavedenému stereotypu. A jak se její náruč hodí, když dítě onemocní a rodič má v práci uzávěrku. O výhodnosti tohoto řešení mluví i někteří developeři, kteří zaznamenali případy, kdy si prarodiče pořídili bydlení v tom samém rezidenčním komplexu jako jejich děti s vnoučaty.
Single či bezdětné páry budou nejspíš naopak toužit po „živějším“ centru. Po místě, odkud se bez problémů dostanou za kulturou, sportem i zábavou. A když ujede poslední noční spoj, cena taxíku je nezruinuje. Plánují-li děti, může pro ně být zajímavé bydlení v rozsáhlém rezidenčním komplexu, nebo v projektu, který je budován postupně, v etapách. Nejprve si zde koupí menší byt a až přijde ten správný čas, a lokalita vyhovuje i nové životní situaci, vymění ho za větší na tom samém místě.
Páry, jejichž děti již vylétly z hnízda, se pak v zásadě dělí na městské typy a ty, kteří hned po odchodu na zasloužený odpočinek z města „utečou“. Anebo ve městě zůstávají pouze přes zimu a na léto si vyhledají malý letní byt či domek v městečku, kde je na dosah nejenom příroda, ale i základní občanská vybavenost (včetně zdravotnických zařízení).
Při hledání té správné lokality je dobré přemýšlet i o tom, která cesta z města vás dovede k rodičům či dětem, abyste pokaždé zbytečně nezdolávali věčnými kolonami sužované městské okruhy či ucpaná centra. Podřídit výběr domova místu, kde právě pracujete, není (nejste-li spolu/majiteli desítky let fungující továrny) až tak nutné. Dnes už totiž nebývá zvykem, že celý život setrváte v jednom podniku.
Před koupí bytu doporučujeme udělat si čas a porovnat skutečný stav potřebné občanské vybavenosti místa s tím, co uvádějí propagační materiály prodejců a developerů. Nezapomeňte si zodpovědět otázky typu: Vyberu si v nejbližším obchodě z jeho nabídky? Jak daleko budu muset dojíždět za většími nákupy? Je blízká základní škola skutečně na „dostatečné úrovni“ i pro mé talentované děti? Neznamená zeleň v okolí jen několik uboze vyhlížejících stromů a keře plné odpadků?
Častým lákadlem mnoha bytových projektů je - naštěstí velmi dobře prověřitelný - slogan „Velmi dobrá dopravní dostupnost“. Případně „Byty přímo na metru“. Vyzkoušejte si ale na vlastní kůži - a to pokud možno v dopravní špičce, jak rychle se dostanete z dané lokality do práce a z práce domů. Místo, po kterém pokukujete, může sice od vašeho pracoviště či školy dělit pouhých pár kilometrů, jak ale mnozí motoristé vědí, při pravidelné dopravní zácpě se i pár kilometrů proměněných v desítky minut strávených v nekonečné, pomalu se vlekoucí koloně, zanedlouho promění v peklo.
Velmi oblíbeným dopravním prostředkem je vlak. Nádraží nacházející se jen pár kroků od domu je prima, ale je-li trať opravdu frekventovaná, může se stát, že na balkoně či zahradě budete muset pobývat pouze se sluchátky, respektive spíš „hluchátky“ v uších.
„V blízkosti se nachází nákupní centrum, hypermarket, supermarket…“. I tuto informaci uvedenou v inzerátu je třeba prověřit. Může to sice znamenat, že během chvíle budete mít v nákupním košíku vše, na co si vzpomenete, ale toto pohodlné nakupování může být draze vykoupeno tím, že se pod okny vašeho obývacího pokoje stále míhají zásobovací nákladní auta, zadní vchod do supermarketu, je ozářen čtyřiadvacet hodin denně a přilehlé parkoviště se začíná každý den plnit od časných ranních hodin. A to i o víkendu.
Také se vyplatí nahlédnout na příslušném úřadě do schváleného územního plánu. Ten vám v mnohém napoví, jakým směrem se v nejbližších letech bude daná obec nebo městská čtvrť rozvíjet, co se plánuje v okolí stavět - jedná se o smíšenou oblast, kde se bude dařit i podnikání, nebo je lokalita určená pouze pro bydlení? Nechystá se v okolí například stavba dálničního obchvatu města, s nímž se odmítáte smířit? Ale nezapomeňte - i v územním plánu může v horizontu několika let dojít ke změně. Pokud chcete mít větší jistotu, že tak jak jste koupili, tak to i zůstane, poohlédněte se po bydlení v intravilánu města či obce.
Při výběru místa berte v úvahu i vámi požadovanou míru klidu a hlavně bezpečí. Nebudete se vy nebo vaše děti bát vracet se večer domů bez doprovodu? Parčík u zastávky je ve dne jistě příjemnou oázou, po setmění se však může změnit v místo, kterým člověk prochází s mrazivými pocity v zádech.
Zaměřte se i na to, jak rušná je přilehlá komunikace? Budete si moci v létě otevřít okno? Je tu hluk jenom přes den, nebo i v noci? Co šum dálnice, kterou sice nevidíte, ale při posezení na zahradě slyšíte. Jízda vlakem může být pro mnohé romantickým zážitkem. Ovšem pokud vám vlak jezdí za domem každých deset minut a často houká, za pár dní je po romantice. Také tramvaje a jejich cinkání dokážou citlivějším jedincům znepříjemnit život. O letadlech, která vzlétají, nebo se chystají zanedlouho přistát nemluvě… Nezapomeňte si proto při prohlídce bytu otevřít okno, případně vyjít na terasu a chvíli tam pobýt.
Důležitý je také stav ovzduší. Zjistěte si proto, odkud nejčastěji větry vanou. Prozradí vám, že v sousední vsi je prosperující vepřín, výkonná továrna či čistička odpadních vod. Zafouká-li odtud jednou do roka, dají se nad touto vadou na kráse nového bydlení přivřít oči. Ovšem běda, pokud odtud vítr fouká po většinu roku. A jistě není třeba připomínat, že na kopci je vždycky lepší vzduch než v údolí.
Příště: Jak velký byt si pořídit
autor: Jana Hrabětová, Kde Chci Bydlet.cz