V předchozím příspěvku jsme se věnovali výběru nového domova z developerského rezidenčního projektu s ohledem na jeho okolí, dopravní dostupnost a občanskou vybavenost. Dnes se podíváme na to, jakou roli hraje velikost a umístění bytové jednotky.
Jak velký byt si pořídíme?
Jedním z parametrů, který ovlivňují naše potřeby i stav peněženky a výhled do budoucna, je volba velikosti či velikostní kategorie bytu. O velikosti vypovídá počet pokojů či ještě lépe celková výměra obytné plochy v metrech čtverečních. Před konečným rozhodnutím, jak velký byt si pořídíte, si pokuste nejprve představit, kolik pokojů budete skutečně potřebovat. Odpovězte si na otázky typu: Opravdu se mi vyplatí pracovna jako samostatný pokoj? Které úložné plochy nutně potřebuji? Obejdu se bez šatny? Mohou (a chtějí) všechny naše děti spát společně v jednom pokoji? Stačí nám ráno jedna koupelna se společným WC? Jsem ochotná/ochotná každý den uklízet/rozestýlat lůžko v obývacím pokoji? Kam uložím rodiče (dospělé děti), kteří k nám jezdí na pravidelné a dlouhé návštěvy? Spí u nás často děti z prvního manželství?
Teprve poté, co si na tyto otázky po pravdě odpovíte, porovnejte své požadavky a finanční možnosti s nabídkou relevantních bytů v odpovídající lokalitě.
Uvědomte si ale také, že s velikostí (výměrou) bytu rostou provozní náklady. Součástí bytové jednotky je vždy i podíl na společných částech bytového domu. Výše podílu pak určuje podíl majitele bytu na nákladech na správu, údržbu a opravy. Čím větší je tedy byt, tím větší jsou příspěvky do fondu oprav, na úhradu provozu a úklidu společných prostor a údržby zeleně patřící k domu.
Představy jednotlivců o velikosti bytu se mohou značně lišit: Jako minimální domov pro čtyřčlennou rodinu si můžeme představit byt ve velikostní kategorii 3+kk o 65 m2. Za příjemný byt pro čtyři osoby lze označit byt 4+kk se dvěma koupelnami, samostatnou toaletou a minimální plochou 100 m2. Čtyři nároční však samozřejmě užijí i bytovou jednotku 5+1 (a více) s plochou i 200 m2.
Dispozice bytové jednotky
Základem dispozice je orientace bytové jednotky. Ovšem i zde vše záleží na vašich představách. Zažitý ideál je následující: ložnice na východ, obývací pokoj na jih a západ, terasa na jih. Pokud však dáváte v létě přednost stínu a chladnějším místnostem a nechcete kvůli tomu investovat do klimatizace či předokenních žaluzií, nebraňte se severním stranám. Na terase obrácené na jihozápad se v horkých letních měsících, jaké u nás v posledních letech panují, nedá téměř vydržet. Markýza je pak nezbytností - ale neochrání zcela. Jsou-li pro vás sluneční paprsky po ránu spíš dotěrným návštěvníkem než radostným impulsem vybízejícím k čipernému vyskočení z postele, volte ložnici na jinou stranu než na východní.
V nabídce developerů najdete nejčastěji standardní bytové jednotky s oddělenými místnostmi a kuchyní spojenou s obývacím pokojem. Nicméně najdou se i prostorově otevřené lofty, vícepodlažní mezonety či velkoryse koncipované penthousy. Záleží tedy jen na vás, ke kterému životnímu stylu se přikláníte. Je samozřejmé, že velký vliv na volbu, zda loft nebo klasický byt, bude mít existence malých dětí v rodině. Život s dětmi ve zvukově i vizuálně otevřeném prostoru (loftu) není příliš ideální. To samé platí pro zvířata, a to i takové nenápadné miláčky, jako jsou například andulky. Jejich štěbetání nesoucí se od prvních slunečních paprsků celým loftem na klidu nepřidá.
Nahoře, či dole? Balkon, nebo terasa?
Zejména u nabídek nových bytů platí pravidlo: čím vyšší podlaží, tím vyšší cena. Nejvyšší podlaží většinou sázejí na pěkný výhled z velké terasy, ale za tento byt většinou zaplatíte i „luxusnější cenu“.
Pokud zvažujete koupi bytu v přízemí, tedy v prvním nadzemním podlaží, promyslete si, jak je zajištěna či jak zajistíte jeho bezpečnost. Vždy je důležité ověřit, jak bude vypadat parter – jak blízko vás budou oči zvědavců? Kudy budou jezdit a kde budou parkovat auta rezidentů a návštěvníků? Jaký bude celkový výhled a přístup světla? Nejsou stromy příliš blízko oken?
Dnešní doba s sebou přinesla i trend balkónů a teras; ty se také samozřejmě promítají do ceny bytů (pro orientaci - většinou polovinou ceny za metr čtvereční z ceny plochy bytu). Naše představy o tom, jak budeme tento „venkovní pokoj“ využívat, se ale mohou od reality poněkud lišit. Na balkoně potom ve skutečnosti trávíme mnohem méně času, než jsme si původně představovali. Pokud jste rozhodnuti pro koupi bytu s balkonem, pak si ověřte, zda je dostatečně široký, aby se sem pohodlně vešel alespoň stůl se dvěma až čtyřmi židlemi. Pokud ne, balkon se spíš stane květinovou zahrádkou (v lepším případě), kuřárnou, sušárnou nebo úložištěm nepotřebných věcí.
Oblíbené jsou také byty, které mají předzahrádky. Ty kompenzují přízemní polohu a často i násobí hodnotu bytu - přibližují totiž byt rodinnému domu se zahradou. Je však třeba si uvědomit, že nad vámi vždy někdo bydlí, kouká se a v horším (ale bohužel častém) případě vám na zahrádku zahazuje nedopalky a jiný odpad. Můžete se stát i nechtěným cílem soukromé dešťové přeháňky – to v případě, že balkon nad vámi je ozdoben množstvím květin v závěsných truhlících a majitel je hojně zalévá.
Kupujete-li takový byt v zimě a v těsné blízkosti zahrádky a vašich oken je sousedova zahrada se vzrostlými listnatými stromy, pamatujte, že kvůli jejich olistění se příděl světla pronikající do vašeho bytu a na pozemek může od jara významně snížit. A listí, které se na podzim zatoulá z vedlejší zahrady na vaši předzahrádku, také nebývá vítaným hostem. Máte kam uložit hrábě či vysavač na listí?
text: Jana Hrabětová, ilustrační fotografie archiv portálu Kde Chci Bydlet.cz
Příště: Dispozice bytu