Hned úvodem se přiznám, že nejsem velký přítel dotací a podpor. Nevadí mi instituce podpory a dotace jako takové. S napětím však vnímám, že se mnoho takovýchto peněz zneužije. Jako když někdo chodí pro podporu v nezaměstnanosti a zároveň načerno pracuje. Pro sebe pak dotace dělím na ty motivující k dobrému jednání a podpory motivující k nesprávnému chování. Dnes se zaměřím
na ty motivující k smysluplnému jednání lidí. Aktuálně dnes u nás máme mimořádně štědrý systém: postavíte si technologicky nadupaný top dům za čtyři miliony a čtvrtinu ceny dotuje stát. Za technologie v podstatě nic neplatíte. Takový systém podpory nevidím nikde jinde v Evropě, kde domy stavím. Slovo aktuálně jsem nezdůraznil náhodou. Umím si představit, že po volbách v říjnu 2025 se mohou změnit konstelace a dotace se od roku 2026 mohou zmenšovat. Pokud využijete celou současnou možnost, pak dosáhnete na celkovou podporu 935 000 Kč. Podpory jsou rozdělené do jednotlivých kapitol a vy si vyberete, zdali využijete všechny, či jen vybrané podle své osobní situace.
535 000 Kč na pasivní dům
Tato částka se skrývá pod názvem Pasiv+. Kouzlo této dotace je v tom, že je téměř za nic. Solidní firmy již ve svých základních skladbách nabízejí výborně tepelně izolované domy.
Tedy dosáhnout úrovně pasivního standardu už obvykle nebývá drahé. Investujete třeba
100 000 Kč do vyšší tepelné izolace a stát vám dá 535 000 Kč. Investovali jste do svých
v budoucnu velmi nízkých nákladů na vytápění a stát vám k tomu ještě přidal balík peněz. Vydělali jste tak dvakrát. Tato část dotace vás motivuje postavit dům s velmi nízkými provozními náklady, dům spotřebovávající nízké množství energie. Tedy vás vede správným směrem.
OBLAST B, NOVOSTAVBA, PODOBLAST PASIV+
Pro získání dotace je nutné, aby měrná roční potřeba tepla na vytápění byla nižší než 20 kWh/m2 za rok. Dále je potřeba splnit limity na podíl primární energie neobnovitelných zdrojů, limity na součinitele prostupu tepla obálkou budovy a oken a na průvzdušnost obálky budovy. Je tedy nutné těmto požadavkům uzpůsobit i skladbu domu a doplnit vhodné technologie. Podmínkou je instalace rekuperace.
Je nutné dodržet limit nepřehřívání místností na teplotu vyšší než 27 °C. To může u některých domů vést k nutné instalaci venkovních žaluzií. A nejsou podporovány neekologické zdroje vytápění, tedy ani plynové kotle. Jediný smysluplný zdroj je tak tepelné čerpadlo. Poslední, trochu zvláštní podmínkou je barva fasády domu, která musí vycházet ze schváleného vzorníku barev.
160 000 Kč na pořízení fotovoltaiky
U mnohých stavitelů s využitím různých technologických balíků tato dotace fakticky znamená, že jste dostali fotovoltaiku zcela zadarmo a zároveň si dramaticky snížíte své budoucí výdaje za nakupovanou elektřinu.
Tuto podporu také hodnotím jako motivující ke správnému jednání. každý, kdo spotřebováváme vlastní vyrobenou elektřinu, se o tuto mnohem více zajímáme. Jakmile se zajímáme, pak také většina z nás začne optimalizovat. elektřinu, kterou nenakupujme, neplatíme a rodinné rozpočty jsou tak bohatší. Zároveň jsme ušetřili náklady na výstavbu nových elektráren, náklady na přenosovou soustavu (dráty mezi elektrárnou a pilířem u domu) a ušetřili jsme pochopitelně životní prostředí. Zvláště pokud by byla elektřina vyrobena třeba z hnědouhelné elektrárny, z uhlí těženého v povrchovém dole.
OBLAST C, ZDROJE ENERGIE, PODOBLAST C.3 FVE
Minimální podporovaný výkon jsou 2 kWp, tam je dotace 60 000 Kč, a dále za každý 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp je počítáno10 000 Kč a za každou 1 kWh elektrického akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia je počítáno 10 000 Kč. Maximální výška dotace je zmíněných 160 000 Kč. Na tuto výšku dotace vychází FVE s instalovaným výkonem 8 kWp a bateriovým polem 8 kWh.
100 000 Kč na zelenou střechu
Pokud na svém domě nainstalujete zelenou střechu, přidá vám stát dotaci 100 000 Kč
na tuto instalaci. Jedná se o naprosto úžasné řešení. sám jsem je na svých dvou domech použil a jsem z těchto možností nadšený. Zelená střecha vytváří výborné klima v domě i kolem domu. Připravím na toto téma brzo samostatný blog, kde výhody zelených střech vysvětlím.
65 až 105 000 Kč na využití dešťové vody
Pokud se rozhodnete sbírat dešťovou vodu, můžete si sáhnout pro 65 000 Kč dotace, pokud se rozhodnete čistit a využívat šedou vodu, pak je možná dotace až 105 000 Kč.
Nedostatek vody je vážným nebezpečím, sbírat dešťovou vodu a používat ji k zalévání
a případně ke splachování je tak nesmírně příhodné rozhodnutí již dnes. Pokud nás dotace motivuje uvažovat tímto směrem, je to opět motivace pozitivní. Nádrže u každého domu mají velkou schopnost retence v době rychlých letních přívalových dešťů, a pokud je jich velké množství, mají schopnost zabránit rychlým přívalovým povodním. Tedy investice do retenčních nádrží šetří náklady, přidají vláhu zahradě v létě, kdy ji potřebuje. A snižují výrazně budoucí povodňové škody.
OBLAST D – ADAPTAČNÍ A MITIGAČNÍ OPATŘENÍ, PODOBLAST D.2 DEŠŤOVKA
Výše podpory je stanovena jednotkovou fixní výší podpory na vybraný instalovaný systém krát jednotková výše podpory 3 500 Kč na m3 objemu nádrže. U varianty Zálivka + WC je fixní část 30 000 Kč, u šedé vody 70 000 Kč. Minimální požadovaný objem akumulační nádrže na dešťovou vodu jsou 2 m3. Maximálně podporovaný objem je 10 m3. Podle instalovaného objemu akumulační nádrže pak vychází výška dotace. U novostavby musí být napojeny všechny toalety na splachování dešťovou vodou.
Wallbox a kombinace dotací
Wallboxy jsou podporovány z oblasti D – Adaptační a mitigační opatření, podoblast D.3 Ekomobilita. Dotace je fixní, činí 15 000 Kč a aktuálně je podporován pouze 1 wallbox. Pokud kombinujete více než jedno opatření, pak si za kombinaci celkovou dotaci zvýšíte o dalších až 30 000 Kč.
A konečně za použití schválených environmentálních materiálů je tu další možnost zvýšení dotace o 30 000 Kč. Tento poslední příplatek ještě čeká další vývoj.
Podtrženo sečteno, jedná se až o 975 000 Kč, s využitím všech možností. Já dávám přednost spíše sběru dešťové vody než šedé vodě, tedy pro mne 935 000 Kč.
Více informací k této tematice najdete na davidmencl.cz.
Text: David Mencl, ředitel Ekonomických staveb