Do nového domu starý krb nepatří. Více než 70% v minulých letech instalovaných krbů zůstává po většinu dní vyhaslých. Lidé investovali peníze do komínu a krbu, aby později tuto investici nevyužívali. V krbech se netopí, proto krby nefungují dobře. A nefungují dobře, protože se instalují krby bez solidní znalosti potřeb a fungování. Domy prošly za posledních patnáct let obrovským vývojem směrem k energeticky vysoce efektivním stavbám. Mnozí nepoučení stavitelé a stavebníci činí velkou chybu, když do nových domů montují staré krby, které jsou náročné na údržbu a vytvářejí nekomfortní prostředí při topení.
Na chalupu jiný krb než do nízkoenergetického domu
Když přijedete na vymrzlou chalupu, potřebujete jiný krb, než když zatápíte ve svém domě, kde celý den běželo tepelné čerpadlo a dům je vyhřátý na svoji standardní teplotu. Na chalupě potřebujete krb s velkým sálavým výkonem. Chcete rozdělat oheň a okamžitě cítit příliv teplého vzduchu, který je ve vychladlém stavení tak příjemný. Chcete topit celý víkend, abyste stěny své chalupy prohřáli (naakumulovali) teplem. Chcete velké topeniště, abyste mohli přikládat velká polena. Možná na chalupě dokonce chcete krb úplně otevřený.
Nic z toho, co chcete v krbu na chalupě, však nechcete a ani nepotřebujete v domě, kde trvale bydlíte. Tam zatápíte v době, kdy je dům ohřátý. Ve zděném domě máte krásně teplem naakumulované stěny a všude je tedy tepla dostatek. Krb s velkým sálavým výkonem by okamžitě přetopil prostor a nutil by vás vysvléci se do prádla anebo větrat. Doma zřejmě nebudete chtít topit v krbu celý víkend. Půjde spíše o hezkých pár hodin s rodinou než několikadenní prohřívání konstrukce domu. Určitě neplánujete velké topeniště a přikládání obrovských špalků dřeva, které ani není kde skladovat. Nejde o to, spálit co nejvíce dřeva a vyrobit co nejvíce tepla. Jde o to, vytvářet hezké prostředí a atmosféru. Krb v domě je zdrojem tepla spíše v době technického výpadku hlavního zdroje.
Tedy pokud byste do nového domu nainstalovali svůj krb z chalupy, nebude fungovat dobře a vy nebudete spokojeni. Ale paradoxně většina krbů, které se do nových domů instalují, má blíže k těm z chalupy nežli k modernímu domu.
Krb do moderního domu: akumulovat, nesálat
Do moderní energeticky úsporné novostavby potřebujete krb s malým okamžitým a sálavým výkonem. Tedy bude to krb se spíše malým topeništěm. S dobře tepelně izolovaným sklem. Bude málo tepla hned sálat, ale bude ho ukládat do nějakého výměníku. Například šamotový výměník je skvělý. Zatopením pak nepřetápíte místnost, jen o několik stupňů příjemně zvýšíte teplotu. Tím termostat na několik hodin vypne hlavní zdroj tepla. Teplo se akumuluje do materiálu, který teplo snadno přijme a později zase pustí, až teplota v místnosti začne klesat.
Například když si chci doma připravit hezký večer s někým blízkým a skleničkou u krbu, teplota se po zatopení o několik stupňů zvýší, ale dům se nepřetopí. Většina tepla je uložena ve výměníku. Ráno začne dům vychládat na svoji běžnou teplotu. Celé dopoledne se však ještě hlavní zdroj tepla nespustí. Celé dopoledne, když rukou sáhnu na šamotový výměník, tak je teplý a sálá teplo do domu. Velmi podobný efekt, jako měla kdysi kachlová kamna. Jen s o mnohem delší tepelnou setrvačností. Až někdy kolem čtvrté hodiny odpoledne začne dům znovu topit svým hlavním zdrojem. Abych v sedm večer zase přišel a rozdělal oheň v krbu. Tentokrát třeba s čajem a knížkou. Tedy první pravidlo správného krbu je zvolit krb s malým sálavým výkonem a s velkou schopností akumulace.
Přiveďte si přívod vlastního vzduchu
Jednoduchý a důležitý detail. Pod topeniště je třeba přivést vzduch z venku. Jednoduchá instalace v základové desce vám významně zlepší užívání krbu. Pokud přívod externího vzduchu chybí, pak bude krb při hoření spalovat kyslík z místnosti. Moderní, dobře utěsněný dům rychle trpí nedostatkem čerstvého vzduchu. Oheň začne zhasínat a vám nezbude než otevřít okno. Větrat studeným vzduchem je značně nepohodlné. Navíc tím opět zmatete termostat a pustíte hlavní systém vytápění. Zbytečně. Jednoduchá plastová trubka v základové desce vám tak přinese mnoho užitku tím, že přivede čerstvý vzduch přímo do hoření. Přívod dobře zajistěte proti broukům, myším a vodě. A pokud chcete řešení opravdu špičkové, můžete zvolit počítačem řízenou klapku na přívodu tohoto vzduchu.
Poznámka: speciální požadavky na výběr a provoz krbu mají energeticky pasivní domy. Pokud takový dům plánujete, musíte do něj zvolit výrobek s příslušným certifikátem pro pasivní domy.
Zvolte správnou velikost a tvar topeniště
To je obvykle největší boj při stavbě krbu. Zásadní rozpor architekta a kamnáře: architekt si přeje velký „širokoúhlý“ krb, často ze tří stran prosklený. I vám se takový bude líbit. I já takové miloval a vybíral, než jsem porozuměl. Kamnář vám vybere topeniště mnohem menší a významně menší skleněný průhled do krbu. Obvykle čtvercového tvaru, případně obdélník stojící na své kratší základně. Až se architekt (projektant) začne hádat s kamnářem, věřte kamnáři. Mnohokrát jsem za svůj profesní život musel tyto hádky rozhodovat. A pointa je jednoduchá: kamnář doporučuje krb tak, aby dobře hořel a dobře fungoval. Architekt, který nikdy nemá dokonalou znalost o dynamice hoření, doporučuje krb, který bude skvěle vypadat v jeho interiéru. A je to jeho oprávněný pohled, byť bude krb jen vyhaslým doplňkem interiéru. Pokud však budete chtít v krbu topit, pak oceníte řešení navržené kamnářem.
Rozdíl je v kvalitě hoření. Malé topeniště, které nemá kolem ohně spoustu volného prostoru, hoří mnohem lépe. A lepší hoření způsobuje, že krb nekouří a nešpiní se sazemi. Mnoho lidí se špatnými krby si stěžuje, že musí svůj krb čistit po každém jednom použití. Já používám krb s výborným hořením a sklo čistím jednou za 60 cyklů. V podstatě jednou za rok. Právě v tom, jak často musíte krb čistit, je rozdíl mezi správným a špatným hořením v krbu. Tvar krbu, který vám doporučí kamnář a který bude dobře hořet a málo špinit.
Změňte si s krbem život
Nový dům je výborná možnost, jak změnit své staré návyky a získat spokojenější život. Krb může být takovým nástrojem ke spokojenému životu. Pohled do ohně má velkou schopnost uklidnit mysl. Sezení u ohně přináší mnohem kvalitnější spánek než sezení u televize. A také skvělý společně strávený partnerský čas. Je velký rozdíl, zdali se svým partnerem sedíte u televize, posloucháte děj filmu a občas prohodíte pár slov, nebo se díváte do ohně, pijete víno a vzájemně si nasloucháte. Krb vám může do života přinést více klidu, harmonie a pomoci k trvale kvalitnímu vztahu. To vše, když ho postavíte správně a budete ho téměř každý den používat.
Nebo se může stát vyhaslou instalací, která jen zabírá místo v obývacím pokoji a zhoršuje tepelnou bilanci domu. Pokud cítíte, že není vaší prioritou a nebudete ho pravidelně používat, pak jej raději nestavte. Ušetřete peníze i prostor. Místo krbu najděte ve svém domě jiný bod, který se stane středem vašeho šťastného života.
Text: David Mencl, ředitel Ekonomických staveb
davidmencl.cz