Parfém má své místo jisté. A co vůně ve vašem bytě?
Na vašem toaletním stolku má nepochybně své místo oblíbený parfém. Možná není sám a své útočiště si tam našlo i několik dalších voňavých flakonů. Z nich vybíráte, která vůně ladí k vašemu outfitu nebo k dané společenské události. Vůně ovlivňují náladu, vnímání, vzpomínky. Přeneste tuto filozofii také do svého domova. Oživte svůj byt vůněmi a nechte je na sebe blahodárně působit.
Vůně jsou věda
Vůně jsou tak trochu věda, a to nejen tehdy, když pro sebe vybíráte již zmíněný parfém. Podobný oříšek představuje i volba interiérových „vonítek“. Koneckonců se jejich výběrem a působením zabývá aromaterapie, metoda, která cíleně pracuje s pozitivním účinkem vůní na psychiku člověka. Proto se obklopte vůněmi, které zklidní vaši mysl, uvolní vás a navodí relaxaci. Nebo použijte takové, které vás podpoří v aktivitě, soustředění a produktivitě.
Ovoňte jednotlivé místnosti
Nechte vůně, aby provázely váš každodenní život. Samozřejmě s mírou. Začněte pozvolna a testujte, jak na vás jednotlivá aromata působí. Využijte bytové difuzéry, svíčky nebo vonné esence.
Obývací pokoj je srdcem domova. Místem pro odpočinek, zábavu i centrum společenského dění. Vytvořte v něm útulnou atmosféru pomocí teplých kořenitých a dřevitých tónů, například vanilky, cedrového nebo santalového dřeva. Pro osvěžení a povzbuzení, například během soutěživého klání při deskových hrách, sáhněte po citrusových vůních.
Vůně v ložnici by vás měly obejmout a pohladit, jen co vstoupíte do dveří. Levandule je proslulá svými relaxačními a zklidňovacími účinky, které vám nabídne také jasmín. Oblíbenou stálicí ložnic je i aroma růže. Vybírejte jemné vůně, které nebudou svou intenzitou narušovat váš spánek.
V pracovně podpořte své soustředění vůněmi citronu, rozmarýnu, máty nebo borovice. Pomerančové tóny údajně dodávají sílu začít i s prací, do které se vám nechce. Kombinujte jednotlivá aromata, pozorujte, jak na vás působí, a vytvořte si své vonné spojence k produktivní práci.
Ke koupelně a kuchyni patří jednoznačně čistota a svěžest. Proto použijte eukalyptové a mátové vůně, a to v kombinaci s limetkovými či citronovými tóny, které přirozeně neutralizují pachy a zanechají obě místnosti dokonale svěží.
V dětském pokoji se vůním spíše vyhněte. Dětský organismus je citlivý a příliš intenzivní vůně by na něj mohly působit dráždivě.
Nalaďte svou mysl vůněmi
Začněte vědomě spojovat specifickou vůni s konkrétní činností. Příkladem může být vonná esence pomeranče, kterou používáte pouze při práci. Když ji ucítíte, vaše čichové buňky dají pokyn vašemu mozku k produktivitě. Stejně tak vůně levandule může podvědomě připravit vaše tělo ke spánku. Aroma santalového dřeva vás naladí třeba ke čtení knihy nebo zklidňující jasmín ke cvičení jógy. Vědomě s vůněmi pracujte, pozorujte, jaký na vás mají vliv, a čerpejte z benefitů, které nabízejí.