Ne všechno patří do lednice
Že lednice slouží k prodloužení trvanlivosti potravin, vám asi nemusíme vysvětlovat. Jenže jsou i potraviny, kterým chlad a vlhko (tedy prostředí pro lednici typické) příliš nesvědčí. Můžete pak urychlit jejich zkázu.
Záleží také na tom, kam konkrétně určitou potravinu v ledničce uložíte. Například čerstvé maso a některé druhy ovoce a zeleniny patří do tzv. nulové zóny, pokud ji vaše lednička má, nebo prostě do nejnižšího místa lednice, kde bývá teplota nejnižší.
Trvanlivější potraviny, nebo suroviny a pokrmy, které brzy zpracujete, patří do poliček vyšších. Potraviny, které dlouhodobě vydrží v o něco vyšších teplotách (nápoje, vejce, marmelády, kečup) patří do dvířek lednice.
Do lednice naopak nepatří brambory (zahnívají), rajčata (ztrácejí chuť, životnost se neprodlouží), podobně jako cibule, česnek, banány, nebo dokonce jablka.
Trvanlivé potraviny udržujte v suchu a temnu
Mnoho potravin – jde zejména o suroviny na vaření – vydrží týdny o pokojové teplotě. Mluvíme například o rýži a luštěninách, těstovinách, mouce, strouhance, cukru, soli a dalších. Klíčové ale je, že tyto suroviny musejí zůstat v suchu a pokud možno také v temnu. Zároveň je dobré vše uzavřít v neprodyšných nádobách, aby k potravinám nepronikly kromě vlhkosti ani škůdci. To samé platí pro oříšky, ale i pro některé druhy zeleniny, například již zmíněné brambory a cibuli. Pro tyto druhy zeleniny je nejlepší temné místo s teplotou o něco nižší, než je pokojová teplota. Na světle by tato zelenina mohla začít klíčit.
Pozor na čistotu
Každá potravina může velice rychle degradovat, je-li kontaminována bakteriemi či plísněmi. Proto je nutné při skladování právě na čistotu pamatovat. Pravidelně dezinfikujte lednici, všechny potraviny uskladňujte v dokonale omytých a suchých nádobách, i malá kapka vody může způsobit velké potíže.
Ochutnáváte-li některé potraviny před konzumací, například mléko, vždy nejprve odlijte či odeberte část potraviny například do sklenice nebo na lžíci. Pokud byste například ochutnali mléko přímo z lahve, velice pravděpodobně byste do něj zanesli bakterie a do jednoho či dvou dnů by bylo zkažené i před datem minimální trvanlivosti.
Také maso, je-li například z obchodu vakuově balené, rozbalujte až v den, kdy jej budete zpracovávat, jinak se může udávaná doba trvanlivosti výrazně zkrátit.
Jaké jsou další metody uchování potravin?
Hotové pokrmy můžete uchovávat čerstvé i dalšímu způsoby. Skvěle funguje například zavařování, mnohé pokrmy takto můžete uchovat ve skvělé kondici po mnoho týdnů. Bylinky zase můžete naložit do oleje, ve kterém si uchovají svou svěžest a vůni – typickým příkladem je bazalka.