Základním kamenem tvorby takovéto zahrady je samotná lokalita. Celková koncepce je tedy rozvolněná, přírodní, až divoká. Obvodovou zeleň tvoří z velké části volně rostlá výsadba vyšších a středních keřů, v některých místech oživená podrostem kvetoucích trvalek. Jako předsadbu keřových výsadeb po obvodu by pro danou lokalitu bylo ideální použít luční trávníkovou směs. Zajistíme tak poměrně pestrou zahradu a zároveň snížíme nároky na údržbu (ať už je to ošetřování zeleně nebo sekání trávníku). Středovou linii celého projektu tvoří dům, terasa, cestička a drobná zahradní stavba. Tyto hlavní prvky a okolní výsadba rozdělují zahradu na dvě části.
Soukromá část, navazující na terasu
První část zahrady navazuje na terasu domu. Je určena hlavně k relaxaci a má obyvatelům zajistit dostatečné soukromí. Přáním majitelů bylo vytvořit přirozená spojení terasy s domem a se zahradou a vytvořit zde (kromě jiného) i příjemné posezení s krbem. Velkou plochu terasy „rozbíjí" umístění solitérního malokorunného stromu v kruhové podsadbě keřů. Terasa je propojena mírně klesající cestičkou s pergolou a s malým zahradním domkem na západním okraji pozemku. Umístění malé stavby takto daleko od domu zajistí plné využití zahrady, obyvatelé budou mít důvod udělat si procházku, dát si tu skleničku vína a kochat se výhledem do krajiny. Od terasy domu se pak „rozbíhá" trávník, lemující chodníček k pergole. Vyšší stromy v této části zajistí soukromí, stín pro trávník i terasu v horkých letních dnech. Nedaleko zahradního domku je umístěno ohniště pro opékání nebo pálení větví v podzimních měsících.
Rozsáhlá jižní část, ideální pro hru
Základem spodní části zahrady je rozsáhlý trávník určený pro hru a odpočinek, v jižním rohu pak navazuje dětské hřiště cloněné od komunikace vyšší zelení. Po obvodu přechází trávníková plocha v luční výsadbu, zakončenou keřovým patrem. Celá jižní strana pozemku je osázena pouze keři pro zachování výhledu do krajiny. Na přání majitelů vznikne pod celou jižní fasádou domu prudší svah ve formě skalky. Ve dvou místech by měla skrz svah procházet řada nášlapných kamenů pro propojení zahrady s chodníkem okolo domu. Případně by bylo možné zakomponovat sem schody z přírodního kamene. Příjezd k domu je po celé levé straně cloněn zelení, s prostorem pro sekačku na trávník či pro jiné stroje. Z důvodů přírodního okolí by příjezdová komunikace i parkování vedle domu mohlo být řešeno formou zatravňovacích dlaždic s efektem zachování velké zelené plochy.
POUŽITÉ STROMY, KEŘE A ROSTLINY
STROMY
Acer campestre - javor babyka, v obvodové výsadbě zajistí přirozený vhled
Acer pseudoplatanus - javor klen, jako soliterní strom se bude vyjímat vedle parkování aut u domu
Betula pendula - umístění několika jedinců v severozápadním rohu zahrady naváže na les, sousedící s pozemkem
Carpinus betulus - habr obecný, vhodný pro živé ploty v severovýchodním rohu pozemku
Larix decidua - modřín opadavý, v kombinaci s břízami doplní stávající zeleň okolo pozemku
Prunus salicifolia ´Pendula´ - hrušeň vrbolistá - přírodní, ale zároveň netradiční vzhled
Sorbus aucuparia - jeřáb obecný, domovská dřevina
KEŘE
Cornus alba sp. - různé druhy svídy
Cornus mas - dřín obecný, vyšší keř, ideální do obvodové výsadby za dům
Corylus maxima ´Purpurea´ - líska veliká, červenolistá
Cotinus coggygria ´Royal Purple´ - ruj vlasatá, červenolistá
Cotoneaster sp. - různé druhy skalníku
Cytisus scoparius - janovec metlatý
Juniperus horizontalis - jalovec polehlý
Salix purpurea - vrba purpurová
Viburnum sp. - různé druhy kalin
TRVALKY
Astrantia major var. rubra - jarmanka větší
Astilbe - čechrava
Briza media - třeslice prostřední
Campanula sp. - různé druhy zvonků
Deschampsia caespitosa - metlice trsnatá
Dryopteris filix-mas - kapraď samec
Festuca sp. - různé druhy kostřav - menší traviny
Iris sibirica - kosatec sibiřský
Knautia - chrastavec
Lavandula augustifolia - levandule lékařská
Luzula nivea - bika sněžná
Rudbeckia fulgida - třapatka
Salvia superba - šalvěj
AUTOR NÁVRHU
Ing. Štěpán Slíva
Vystudoval Institut tropů a subtropů na ČZU v Praze-Suchdole. Díky tomu, že pochází z rodiny architektů, však více tíhnul k zahradní architektuře. Inspiraci hledá v návštěvách Anglie a Francie. Prosazuje užitnost zahrady s důrazem na detail. V zahradách rád využívá netradiční prvky a kombinace moderních i klasických materiálů. Zabývá se ozeleněním soukromých i veřejných ploch.
Kontakty
Atelier Living In Green
tel.: 776 606 785
e-mail: stepan@livingingreen.cz
www.livingingreen.cz
Zahradnictví Flos
www.flos.cz