V obecném jazyce se pro pozemek užívá výrazu parcela, což je geometricky a polohově určený pozemek, zobrazený v katastrální mapě a označený parcelním číslem. Stavební parcelou je míněn pozemek evidovaný v druhu pozemku zastavěné plochy a nádvoří. Stavební zákon uvádí, že pozemky určené k zastavění musí svými vlastnostmi – tvarem, plochou, velikostí a základovými poměry, umožňovat účelnou a hospodárnou realizaci i bezpečné užívání stavby.
Výběr parcely ovlivňuje mnoho faktorů, např. okolní krajina (rovina, les, vodní plocha, výhled apod.), integrita okolní zástavby (samota, periferie, venkov, řadová zástavba aj.) a začlenění domu do daného prostředí. Prvotní je ale důsledná prověrka, zda onen vyhlédnutý či zakoupený kus země je skutečně stavebním pozemkem. Vodítkem při výběru je nahlédnutí do územního plánu na odboru územního rozvoje příslušného místního úřadu. Tento plán musí být schválený zastupitelstvem a měl by být závazný.
Právo stavby v občanském zákoníku |
Jednou z největších novinek NOZ (nového občanského zákoníku) ve vztahu k našemu tématu je znovuzavedení práva stavby. Obecně platí, že stavba se považuje za nedílnou součást pozemku, obojí tudíž nemůže mít rozdílného vlastníka. Pokud však vlastník po určitou dobu nemá v úmyslu na svém pozemku stavět, může pozemek dočasně přenechat jiné osobě, které tam stavět umožní. Podstata tohoto práva spočívá v tom, že jako věcné právo zatěžuje cizí pozemek tím způsobem, že osoba, jíž toto právo přísluší (stavebník), je oprávněna mít na tomto pozemku (popřípadě pod pozemkem) stavbu. Právo stavby zahrnuje na jedné straně možnost vybudovat stavbu novou, ale může spočívat i v oprávnění převzít již existující stavbu, což je užitečné zejména za účelem její opravy či modernizace. |
Z územního plánu se dozvíte, zda je vyhlédnutý pozemek určen pro rodinné bydlení, dále jestli se nenachází v nějakém ochranném pásmu (to má kolem sebe železnice, všechna vedení vysokého napětí, silnice, kabely, vodovody či plynovody a dokonce i les, kde lze do vzdálenosti 50 m od něj stavět jedině se souhlasem orgánu ochrany lesa), či zda na něj není uvalena z nějakého důvodu stavební uzávěra. V územním plánu také zjistíte, co se v budoucnu chystá ve vašem okolí, např. zda se kolem vaší zahrady neplánuje dálniční přípojka či vám před očima nevyroste průmyslová zóna.
Na katastru nemovitostí si prověřte vlastníky, přesnou výměru parcely, případná věcná břemena, zástavní právo, tzv. plomby atd.
Dotazy ohledně STAVBY domu můžete pokládat v PORADNĚ ZDE. |
Náhody a okolnosti
Pozemek můžete zdědit, koupit, dostat jej darem, vyženit, vyvlastnit… „O prázdninách jsme tu s kamarádem dováděli v kupkách sena,“ vzpomíná Jiří Kundrát, „po pětadvaceti letech jsem si od tehdejšího kamaráda a nynějšího švagra (jeho mladší sestra je dnes moje žena) kus té louky koupil, přidal ho k manželčině dědictví a dnes jsme dobří sousedé. Rodina se rozrůstá...“ I přes dobré rodinné vztahy si ale vždy pečlivě „ošetřete“ stávající a z nich vyplývající budoucí vlastnická práva. Než spoléhat na služby realitní kanceláře, developera či bezmezně věřit dobrozdání příbuzných nebo pamětníků, doporučujeme využít služeb notáře.
Dobrá rada |
Důležitá je velikost a tvar pozemku. Přijatelná velikost pro stavbu volně stojícího domku je minimálně 800 m2 (rozhodně se vyhněte pozemkům menším než 500 m2). Dbejte na dodržení vzájemných odstupů mezi domy (nejméně |
Nepsaná pravidla
Před koupí pozemku sledujte faktory, které ovlivní nejen výstavbu domu, ale i celý váš další život. Nesporně sem patří přístup na pozemek (sledujte především, odkud vede příjezdová cesta a kdo jsou její vlastníci), dostupnost energetických sítí a jejich vlastníci, orientace vůči světovým stranám, svažitost terénu (ideální je rovinatý pozemek, zajímavější je však svažitý, umožňující atypická řešení stavby), množství a druh stávající i okolní zeleně, výška stromů.
„Od obce jsme koupili pozemek, za jehož hranicí byla zavezená jáma – rokle se strmou skálou,“ pyšní se Lída Vejmělková ze Slaného. „Architekt nás tlačil ke koupi té skládky s tím, že z vybagrované jámy si můžeme zřídit přírodní jezírko. Dnes těch sto padesát metrů čtverečních patří k nejkouzelnějším místům zahrady.“
Zajímejte se rovněž o dostupnost veřejné dopravy (MHD, vlak, autobus), o občanskou vybavenost (lékař, škola, služby, obchod, kultura), od věci není ani zjištění převládajícího směru větru (zejména v obcích se zemědělskou výrobou nebo blízko průmyslové zóny).
Hledejte i informace o tom, co se nachází v podzemí. Je přece jen dobré znát geologické podloží, vědět, v jaké hloubce se nachází podzemní voda.
SERIÁL STAVBA SVÉPOMOCÍ |
|
|
|