Pracovní prostor
Pracovní plocha je nejdůležitější součástí kuchyně - bez dostatečně velkého místa pro zpracování potravin bychom večeři neuvařili. Cokoli, co v kuchyni děláme, se odehrává na pracovní desce a s tou souvisí hned několik důležitých parametrů.
Základem je její výška. Mnoho lidí se ještě stále často drží pevně daných rozměrů, které byly a stále jsou uváděny jako optimální. Při sestavování nové kuchyňské linky se držte svých vlastních parametrů a sami si v kuchyňském studiu vyzkoušejte několik možných výšek pracovní desky. Při práci v kuchyni se musíte cítit pohodlně. Když přistoupíte k pracovní ploše, mělo by vaše předloktí a paže svírat tupý úhel. Ke krájení potravin nebo válení těsta z větší části využíváme váhu svého těla a to by u vysoko položené plochy nebylo možné.
Výška pracovní desky se obecně pohybuje mezi 85 až 90 cm, ale vždy záleží na výšce uživatelů. S pracovní deskou a pod ní uloženými spodními skříňkami souvisí i sokl vkládaný mezi skříňky a podlahu. Módním trendem mnohých výrobců je posouvání soklu více dopředu, aby linie spodních dvířek působila kompaktně. Z praktického hlediska je to ale špatně. Zapuštěný sokl má své opodstatnění vzhledem k přesahu našich chodidel. Jedině tak můžeme stát u kuchyňské linky pohodlně bez předklánění.
Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Mycí a varné centrum
S diskutabilní výškou pracovní plochy souvisí i výška dřezu. Pokud je dřez příliš nízko, trpí naše záda. Pokud je naopak příliš vysoko, může docházet k přetěžování trapézových svalů.
Obecně se doporučuje uložit dřez o několik centimetrů výše, než je základní výška pracovní desky, aby byla práce u dřezu pohodlnější. S varným centrem je to naopak. Nižší úroveň varné desky je optimální pro pohodlnější práci s nádobím, míchání pokrmu a v neposlední řadě do hrnců lépe vidíme. Rozdílné výšky pracovní plochy navíc dělají kuchyň nápaditější s dávkou dynamiky.
PODLAHA PODLÉHÁ ERGONOMII
|
|
Uložení horních skříněk
Při sestavování nové kuchyně jistě nechcete počítat s využitím pomocných schůdků pro lepší dostupnost nejvýše uloženého místa v kuchyni. Vrchní skříňky by měly být zavěšeny tak vysoko, abychom se nemuseli zbytečně natahovat. Nejvyšší možná výška se udává do 190 cm. V současné době se doporučuje zvolit větší hloubku pracovní desky. Ta umožní zavěsit horní skříňky do takové výšky, při které se můžeme jen pohodlně natáhnut dopředu a zároveň se při práci neuhodíme do hlavy.
ČÍM SE ZABÝVÁ ERGONOMIE |
|
Umístění spotřebičů
Praxí se potvrdilo, že varná deska nebo sporák nepatří do rohu. Během vaření potřebujeme po obou stranách odkládat potraviny i nádobí. Ze stejného důvodu není praktické umístit vedle varné plochy dřez.
Už se osvědčilo, že všem lépe vyhovuje umístění pečicí trouby ve výšce pasu nebo očí, abychom se při pečení nemuseli zbytečně ohýbat při každém pohledu do trouby. Také mikrovlnná trouba by měla být umístěna ve výšce, ale v takové, abychom mohli bezpečně manipulovat s horkým talířem. Maximální výška pro umístění mikrovlnky se uvádí do 150 cm.
V případě digestoře je její umístění různé. Digestoř nad elektrickou varnou plochou by měla být zavěšena ve výšce alespoň 65 cm, pro plynovou varnou plochu je udávána výška 75 cm.
ERGONOMIE V ČÍSLECH |
|
Magický trojúhelník
Rozložení jednotlivých zón v kuchyni by mělo být logické, tzn. bez zbytečných kroků navíc. Vše bychom měli mít na dosah ruky. Během práce v kuchyni je nejvytíženější spojnice mezi chladničkou, sporákem a dřezem. Této spojnici se ve slangu kuchyňských návrhářů říká tzv. magický nebo pracovní trojúhelník. Součet délek stran tohoto obrazce nesmí být příliš velký. Odborníci udávají hodnotu mezi 450 a 650 cm, přičemž optimální obvod trojúhelníku je 6 m. Čím delší obvod, tím více se při práci v kuchyni naběháte.