Robert, původem ze Slovinska, odešel na Maui vést výzkumné studio. Když se se ženou seznamovali s prostředím, zamilovali si jeho severní pobřeží. Neosídlená skalnatá oblast s nádhernými výhledy, vystavená silným větrům i prudkému slunci, je uchvátila svou syrovou krásou, kterou dosud lidská činnost nestačila narušit. Po třech letech se jim podařilo zakoupit v odlehlé pustině pozemek a dalších několik let budovali dům, kde se svými dvěma dětmi a psem zakotvili natrvalo.
Návrh stavby svěřili studiu Dekleva Gregorič Arhitekti z Lublaně. Pro mladé „architekty z města“ byl návrh do takového prostředí neobvyklým úkolem, koordinace projektu a výstavby „na dálku“ nebyla jednoduchá. „Realizovat stavbu se podařilo hlavně díky velkému zaujetí a nasazení majitele domu, vzděláním strojního inženýra, který byl na místě a byl s námi neustále v kontaktu i na dálku přes internet. S velkou vášní osobně prováděl stavební dozor a pracoval na svém domě i vlastníma rukama, od obkládání střechy přes provádění omítek až po výrobu nábytku. Tento proces vytvořil pevný vztah k domovu,“ říká Aljoša Dekleva.
Dům spojený s krajinou |
Povrchové úpravy využívají místní materiály a spojují stavbu s krajinou. Na speciální plastické omítky v interiéru i v exteriéru byl použit písek z místních pláží, střecha obložená dřevem Ipé bude postupně šednout a získávat patinu podobnou barvě okolních skal. |
Volné souostroví
Půdorysný koncept domu odkazuje na princip spojených nádob. Základem jsou samostatné jednotky ve tvaru písmene U, obrácené proskleným čelem k moři. Tři tyto „buňky“ obsahují ložnice s vlastními koupelnami, ve čtvrté se nachází pracovna, pátá je orientována opačným směrem a obsahuje garáž a technické zázemí. Mezi těmito pevnými body, vyzděnými z betonových bloků, se jako oceán mezi skalisky volně rozlévá společná obývací část s komfortně vybavenou kuchyní – dějištěm oblíbených rodinných kulinářských večerů. Jídelna s výhledem na moře pak korunuje pochutnání i pohodu bydlení.
A stejně jako v moři se neustále vše mění, nabízí i tato atypická dispozice určitou variabilitu. Kteroukoliv z ložnic lze proměnit v samostatnou domácí kancelář nebo hostinský pokoj, celý dům by se bez velkých zásahů snadno proměnil na penzion, designérské studio nebo malý kancelářský objekt.
Střecha místo klimatizace
Dominantou rozlehlé přízemní stavby je masivní dřevěná, výrazně přesahující střecha složená ze sedmi šikmých ploch. Její mírně lomená linie napodobuje reliéf krajiny a nechává dům zdálky splynout se skálou, takže nijak neruší přírodu. Střecha není jen pouhým krytem stavby, má i klimatickou funkci a je také velkou hrací plochou a pozorovací základnou – odtud rodina s dětmi ráda pozoruje moře i labyrint hvězd na noční obloze. Zateplená konstrukce s velkým přesahem příjemně chrání interiér i řadu teras před sluncem a zabraňuje přehřívání. Otevřená a příčně provětraná stavba se díky tomuto rafinovanému řešení obejde bez klimatizace.